هنر و تجربه: مصادف با جشن صد سالگی اورسن ولز کارگردان فقید سینمای آمریکا، هفتادودومین جشنواره ونیز فیلم گمشده‌ او را به روی پرده می‌برد.

طبق اعلام مسئولان برگزاری ونیز، فیلم گمشده‌ «تاجر ونیزی» محصول ۱۹۶۹ و همچنین نسخه کامل فیلم «اتلو» به کارگردانی اورسن ولز در ونیز به روی پرده می‌روند. در سال ۱۹۸۲، ولز اعلام کرد که نگاتیوهای تاجر ونیزی به سرقت رفته و تنها بخش‌هایی از آن در چند آرشیو موجود است، اما اخیرا با کشف فیلم‌نامه اصلی این اثر و ۳۰ دقیقه نگاتیو آن، تاجر ونیزی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

«اُتلو» نیز فیلمی است که قرار بود در سال ۱۹۵۱ در جشنواره فیلم ونیز به روی پرده برود، اما ولز در اقدامی جنجال برانگیز این فیلم را در نشست مطبوعاتی جشنواره از فهرست فیلم‌ها بیرون کشید تا نسخه کوتاه شده و انگلیسی آن را سال بعد در جشنواره کن به نمایش بگذارد و در نهایت جایزه بزرگ کن را هم از آن خود کرد. هر دو فیلم تاجر ونیزی و اتلو روز اول سپتامبر (۱۰ شهریور) و به عنوان بخشی از مراسم افتتاحیه جشنواره به نمایش گذاشته می‌شوند.

اورسن ولز که سابقه ساخت آثار ماندگاری هم‌چون «همشهری کین»، «آمبرسون‌های باشکوه» و «نشانی از شر» را در کارنامه خود دارد سال ۱۹۸۵ در ۷۰ سالگی درگذشت.

هفتادودومین جشنواره فیلم ونیز از ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۱ تا ۲۱ شهریور) برگزار می‌شود. «اورست» به کارگردانی بالتازار کورماکور افتتاح کننده این جشنواره است.