هنر و تجربه: زنان و اقلیت‌های نژادی هنوز در هالیوود سهمی متناسب با جمعیت‌شان ندارند. بر اساس یکی از تحقیقاتی که اخیراً در آمریکا در مورد ۱۰۰ فیلم برتر سال‌های گذشته انجام گرفته، مشخص شد که زنان و اقلیت‌های نژادی کمترین سهم را در سینمای آمریکا دارا هستند.

در این پژوهش که روی فیلم‌های برتر سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ (به غیر از ۲۰۱۱) و کاراکترهای آنها انجام گرفته، معلوم شد که هالیود نسبت به زنان و رنگین پوستان دیدگاه خوبی ندارد و تمایلی به سرمایه گذاری روی آنها ندارد.

طبق یافته‌ها، بین ۷۰۰ فیلم مورد بررسی، در تنها ۳۰ درصد آنها زنان در نقش‌های اصلی حضور داشتند و در تنها ۱۱ درصد آنها تعادل جنسیتی وجود داشته است. در سال ۲۰۱۴، ۲۱ فیلم و در سال ۲۰۰۷، ۲۰ فیلم شخصیت اصلی خود را به زنان سپرده بودند و البته هیچ کدام از این زنان نقش اصلی، بالای ۴۵ سال سن نداشتند.

در ۱۷ فیلم از ۱۰۰ فیلم سال ۲۰۱۴، هیچ شخصیت سیاه پوست یا آمریکایی- آفریقایی در نقش‌های اصلی حاضر نبود و در بیش از ۴۰ تای آنها هم هیچ کاراکتر آسیایی وجود نداشت.

همچنین طبق بررسی‌های انجام شده، در بین ۱۰۰ فیلم برتر سال گذشته، تنها ۲ کارگردان زن فیلمی را کارگردانی کرده بودند. بین سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴، از ۷۰۰ فیلم، شش درصد کارگردانان آفریقایی-آمریکایی یا سیاه پوست بوده و ۲٫۴ درصد هم آسیایی بوده‌اند. این در حالی است که ۱۲٫۹ درصد از جمعیت آمریکا را سیاه‌پوستان و ۴٫۲ درصد از آن را آسیایی‌ها (مردمانی با تبار شرق دور و با چشم‌های بادامی) تشکیل می‌دهند. با احتساب آمارهای فوق هرکدام از این دو گروه نژادی نیمی از سهم جمعیتی خود را در هالیوود کسب کرده‌اند.

از این بین در طی ۷ سال، تنها ۲۸ کارگردان زن فیلم داشته‌اند که ۳ نفرشان سیاه پوست و یک نفر هم آسیایی بوده است.

 

منبع: ایندی وایر