هنر و تجربه: پل هگیس برنده دو جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اریجینال سال ۲۰۰۶ برای فیلم «تصادف» (Crash) و نامزد جایزه اسکار کارگردانی آن سال در مصاحبه‌ای اذعان کرد که با وجود فیلم‌های رقیب ارزشمندی که آن سال داشته، جایزه اسکار حقش نبوده است.

هگیس ۶۲ ساله در این باره می‌گوید:«واقعاً فکر نمی‌کنم که تصادف بهترین فیلم سال ۲۰۰۶ باشد. آن سال فیلم‌های بی‌نظیری حضور داشتند؛ «شب به‌خیر و موفق باشید» جورج کلونی فیلم خارق العاده‌ای بود، «کاپوتی» معرکه بود، فیلم آنگ لی یعنی «کوهستان بروکبک» عالی بود و من از «مونیخ» اسپیلبرگ هم خیلی لذت بردم. چه سالی بود. «تصادف» به دلایلی مردم را تحت‌تأثیر قرار داد. من هم خیلی خوشحالم که آن جایزه‌های اسکار را گرفتم. ولی نمی‌توانید از من بپرسید که بهترین فیلم آن سال کدام بود، چون من اگر بودم، به «تصادف» رأی نمی‌دادم؛ دلیلش هم به‌خاطر ویژگی‌های هنری‌ای است که در فیلم‌های دیگر آن سال دیدم.»

هگیس در این مصاحبه با اشاره به انتقادهای مطرح شده در مورد مسائل نژادی در این فیلم، توضیح داد که تصمیم او این بود که در سی دقیقه اول فیلم کلیشه‌های نژادی را مطرح و بعد تقویت کند تا تماشاگر احساس ناراحتی کند و به فکر فرو برود و بعد به او سویه دیگر افکار نژادپرستانه را نشان دهد. فیلم «تصادف» اتفاق‌های رخ داده برای چند خانواده در لس‌آنجلس در مدت ۳۶ ساعت را به صورت همزمان روایت می‌کند و به کشمکش‌های قومی و نژادی آشکار و پنهان این شهر می‌پردازد. بازیگرانی چون ساندرا بولاک، دان چیدل، مت دیلون، ترنس هاوارد، ویلیام فیچنر، برندان فریزر و جنیفر اسپوزیتو از جمله بازیگران تصادف هستند.

برچسب‌ها: