هنر و تجربه: جشنواره لوکارنو به روزهای پایانی خود می‌رسد و جایزه بخش‌های مختلف آن تقسیم می‌شود. این بار جوایز بخش «درهای باز»این جشنواره اهدا شد و فیلم «سنگر دیوانگان» ساخته نریمان ماری جایزه بزرگ این بخش را از آن خود کرد.

جایزه نقدی درهای باز ۳۰ هزار دلار  است که به آلن ریتور تهیه‌کننده الجزایری این فیلم رسید. سنگر دیوانگان داستان ساکنان صحرایی را روایت می‌کند که رویای زندگی در یک آرمانشهر را دارند. اولین فیلم بلند نریمان ماری، «لوبیاهای خونین» نام داشت که دستاوردی تجربی از جنگ استقلال الجزایر را روایت می‌کرد. فیلم «سنگر دیوانگان» با بودجه یک میلیون دلاری ساخته شده است.

فیلم نادیا ریس با عنوان «راحت برو» هم برنده جایزه کمک مالی به ارزش ۱۰ هزار دلار شد. این فیلم اقتباسی آزاد از «رساله بخشش» نوشته فیلسوف عرب ابوالعلا معری است و با الهام از «کمدی الهی» دانته نوشته شده است و سه داستان موازی را روایت می‌کند.

«سگ های ولگرد کلنل» ساخته خالد شمیس هم جایزه بین الملی هنر را به ارزش ۶۶۰۰ دلار برد. این فیلم تصویری از لیبی امروز است. جوایز بخش درهای باز جشنواره لوکارنو با حمایت آژانس سوییسی توسعه و همکاری اهدا می‌شود. 

شصت‌و‌هشتمین دوره این جشنواره از ۵ تا ۱۵ آگوست (۱۴ تا ۲۴ مرداد) در شهر لوکارنوی سوییس برگزار می‌شود.