هنر و تجربه: فیلم«ممیرو» به کارگردانی هادی محقق و تهیه‌کنندگی مجید برزگر به بخش مسابقه جشنواره بوسان کره جنوبی راه یافت. «ممیرو» در بیستمین دوره برگزاری این جشنواره در بخش اصلی آن حضور دارد.

این فیلم دومین اثر هادی محقق پس از «او خوب سنگ می زند» است که توانسته بود در جشنواره‌های مختلف جهانی به نمایش درآید و در بخش بین‌الملل بیست و هفتمین جشنواره کودک و نوجوان اصفهان نیز جایزه‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه را از آن خود کرد.

همچنین «ممیرو» سومین تجربه مجید برزگر در مقام تهیه‌کنندگی است. او سال گذشته فیلم «پریدن از ارتفاع کم» به کارگردانی حامد رجبی را تهیه کرد که در گروه هنر و تجربه اکران شد و امسال نیز «داستان خانواده فرشچی» را با مشارکت شبکه آرته و به کارگردانی نادر تکمیل همایون و محصول ایران و فرانسه تولید کرد.

داستان ممیرو در روستا می‌گذرد و با سبکی متفاوت و نگاهی تازه داستان تنهایی‌ ایاز، پیرمرد واخورده از زندگی پر مشقت خود را روایت می‌کند که بعد از اتفاقی مهیب در زندگی، با نوه خود روزگار می‌گذراند و خود را مسبب همه اتفاقات می‌داند.

اولین نمایش این فیلم دوشنبه ۲۲ تیرماه در خانه هنرمندان برگزار شد. در آن جلسه، هادی محقق کارگردان فیلم ضمن بیان علاقه مندی به محیط زندگی خود گفت: «لوکیشن فیلم در واقع خانه زنده‌ یاد حسین پناهی در دژکوه سوق در منطقه کهگیلویه است. زندگی و خاطرات من در آن سرزمین شکل گرفته است. این جنس سینما ممکن است به لحاظ مخاطب به مشکل بر بخورد، چرا که امروز شهرزدگی و تهران‌زدگی بر سینمای ایران حاکم شده است و ذائقه مردم را نیز به همین صورت شکل داده است. فارغ از قضاوت در مورد سلیقه مردم، من سعی کرده‌ام زجر انسان را به شکلی فراگیر و رها از مکان جغرافیایی به نمایش در آورم. با این وجود سیاست‌گذاران عرصه سینما علاقه ندارند فیلم‌ها از تهران خارج شود و ذائقه حاکم بر سینما چنین فیلم‌هایی را تهدید می‌کند.»

مجید برزگر نیز به دشواری‌های ساخت و تماشای چنین فیلم‌هایی اشاره کرد و گفت: «شکل دیگری از فیلم‌سازی را تجربه می‌کنیم که در آن خود را عریان نشان می‌دهیم. درگیر شدن با چنین آثاری و همین‌طور تماشا و نقد آن نیازمند صبوری بیشتری است که همه ما باید به آن توجه کنیم. این یکی از دشوارترین کارهایی بود که در سینما انجام داده‌ام اما هرچه در توان دارم برای حمایت از این شکل فیلمسازی به کار می‌گیرم.»

برچسب‌ها: