هنر و تجربه: عباس کیارستمی و فیلم «کلوزآپ» ساخته او در سال ۱۳۶۸، در رده‌بندی برترین هنرمندان و فیلم‌های قاره آسیا در جریان بیستمین جشنواره بین‌المللی فیلم پوسان، در میان ۱۰ هنرمند و اثر شاخص این رده بندی قرار گرفتند.

جشنواره بین المللی فیلم پوسان کره جنوبی که از جمله مطرح‌ترین رویدادهای سینمایی جهان به شمار می‌رود، در بیستمین سالگرد برگزاری خود، بخش ویژه‌ای به نام یک قرن با سینمای آسیا را برگزار خواهد کرد که این بخش به بزرگداشت سینما و سینماگران این قاره در قرن اخیر اختصاص دارد.

بر اساس این گزارش که در تارنمای اختصاصی جشنواره فیلم پوسان بازتاب داده شده است، در تازه ترین دوره به روزرسانی فیلم‌ها، ۷۳ چهره سرشناس جهان سینما و کارشناسان سینمای آسیا از جمله جاناتان روزنباوم از برجسته ترین منتقدان فیلم در آمریکا و کارشناس سینمای آسیا و کارگردانان سرشناسی مانند چون بونگ جون هو از کره جنوبی و آپیچات‌پونگ ویاستاکول از تایلند، ۱۱۳ فیلم از ۱۰۶ کارگردان را حائز رتبه‌بندی در بخش‌های مختلف دانسته و در نهایت ۱۰ فیلم برتر سینمای آسیا را انتخاب و معرفی کردند.

بر این اساس فیلم داستان توکیو (محصول سال ۱۹۵۳ میلادی) اثر تحسین شده یاسوجیرو اوزو کارگردان ژاپنی در صدر جدول بهترین فیلم های تاریخ سینما قرار دارد و آکیرا کوروساوا دیگر فیلم‌ساز شهیر و بین المللی ژاپنی دو فیلم راشومون (محصول سال ۱۹۵۰ میلادی) را در رده دوم و فیلم هفت سامورایی (محصول سال ۱۹۵۴ میلادی) را در رده ششم از ۱۰ فیلم برتر قاره کهن به نام خود اختصاص داده اند.

در حال و هوای عشق (ساخته سال ۲۰۰۰ میلادی) به کارگردانی وونگ کار وای به عنوان سومین فیلم برتر سینمای آسیا و سه گانه آپو (محصول سال ۱۹۵۵ میلادی) به کارگردانی ساتیا جیت رای در رتبه چهارم و فیلم شهر غم به کارگردانی هو شیائوشن کارگردان نامدار تایوانی نیز جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده است.

در رتبه های بعدی این فهرست می توان به فیلم‌های یک روز تابستانی روشن تر به کارگردانی ادوارد یانگ در سال ۱۹۹۱ میلادی، بهار در یک شهر کوچک ساخته فی مو محصول سال ۱۹۴۸ میلادی و شیوه زندگی به کارگردانی جیا ژانگ‌که در سال ۲۰۰۶ میلادی اشاره کرد که در رتبه های هفتم تا نهم قرار گرفته اند و فیلم های خدمتکار به کارگردانی کیم کی یونگ ساخته ۱۹۶۰ میلادی و کلوز آپ اثر تحسین شده عباس کیارستمی محصول سال ۱۹۹۰میلادی به ترتیب رده های نهم و دهم جدول را به خود اختصاص داده اند.

عباس کیارستمی همچنین در فهرست ۱۰ کارگردان برتر سینمای آسیا، پس از یاسوجیرو اوزو و هو شیائوشن در رده سوم برترین ها قرار گرفته است و آکیرا کوروساوا، ساتیا جیت رای، وونگ کار وای، آپیچاتپونگ ویراستاکول، جیا ژانگ که، کنجی میزوگوشی و ادوارد یانگ رتبه های بعدی این رده بندی را به خود اختصاص داده اند.

در بین ده فیلم و ده فیلم‌ساز برتر آسیا، کیارستمی و ساتیا جیت رای تنها نام‌هایی هستند که به شرق آسیا تعلق ندارند.

برچسب‌ها: