هنر و تجربه: برایان دی‌پالما فیلم‌ساز ۷۵ ساله آمریکایی از جشنواره فیلم ونیز جایزه دستاورد سینمایی موسوم به «جایگر لکولچر»(Jaeger-LeColture) را دریافت می‌کند.

دی پالما که سابقه ساخت آثاری مطرحی چون «تسخیرناپذیران»، «صورت زخمی»، «راه کالیتو» و «کری» را دارد جایزه خود را در هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز به سبب نقش تأثیرگذاری که در سینمای معاصر داشته دریافت می‌کند. آلبرتو باربارا مدیرجشنواره ونیز در مورد این کارگردان می‌گوید:«دی پالما فرزند دوره طلایی هنری دهه ۷۰ است و پر از خلاقیت. او نام خود را در میان تواناترین کارگردانان سینمایی در ساخت مکانیزم قوی روایی همراه با تجربه روش‌های فنی جدید قرار داده است. دی پالما هیچ وقت کنجکاوی یک فرد تجربه‌گرا را از دست نداد و کلیشه‌ها را با تعریف نو بازآفرینی می‌کرد».

به همین مناسبت، مستندی با نام «دی پالما» به کارگردانی مشترک نوا بامباک و جیک پالترو نیز که به ۵۵ سال فعالیت سینمایی‌، زندگی‌ و فیلم‌سازی این کارگردان سرشناس در قالب مصاحبه‌هایی با او می‌پردازد، در این بزرگداشت به نمایش گذاشته می‌شود.

دی‌پالما تاکنون هفت بار با فیلم‌های «خواهران»، «انفجار»، «تسخیرناپذیران»،«شورش کین»، «کوکب سیاه»، «آماده چاپ» و «شور» در جشنواره فیلم ونیز شرکت کرده است.از دریافت‌کنندگان پیشین جایزه «Jaeger-LeColture» می‌توان به «جیمز فرانکو»، «اتوره اسکولا»، «اسپایک لی»، «آل پاچینو»، «آنیس واردا» و هم‌چنین عباس کیارستمی (۲۰۰۸) اشاره کرد. این جایزه از سال ۲۰۰۶ در جریان جشنواره فیلم ونیز به سینماگران منتخب اهدا می‌شود.

هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم ونیز از ۲ تا ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۵(۱۱ تا ۲۱ شهریور) برگزار می‌شود.