هنر و تجربه: سینما فرهنگ شنبه شب ۲۴ خردادماه شاهد تلاش خیرین برای تامین دیه  ۴ زندانی محکوم به قصاص بود. نمایش فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» در ساعت ۲۱ این شب، اختصاص به فعالیت خیریه‌ای پیدا کرد که با همکاری انجمن حمایت از زندانیان، گروه هنر و تجربه و کانون مروجین صلح قرار بود یک میلیارد تومان کمک برای تامین دیه این چهار زندانی فراهم کنند.

مهتاب کرامتی، حسین هدایتی،جواد نوروز بیگی , عباس غزالی، علیرضا تابش و امیرحسین علم‌الهدی از جمله افرادی بودند که در مراسم شنبه شب حاضر شدند. این برنامه را احسان کرمی اجرا کرد.

در ابتدای مراسم احسان کرمی ضمن خوشامدگویی به حضار، از هدف جلسه سخن گفت: «قرار است یک میلیارد جمع کنیم تا دیه چهار زندانی تامین شود  و آن ها به  آغوش خانواده‌های‌شان برگردند. مادر یکی از این زندانی‌ها الان اینجاست. سه نفر از این زندانی‌ها وقتی زیر هجده سال بودند مرتکب قتل شده‌اند. در آن سن آدم‌ها احساسات‌زده هستند و شاید درک درستی از خوب و بد و مفهوم جرم نداشته باشند.»

کرمی از مراسمی گفت که سال پیش به همین منظور برگزار شد. «سال پیش هم به همت خانم کرامتی برای فیلم طبقه حساس جمع شدیم و مبلغ درخوری هم برای تامین دیه یک زندانی جوان جمع کردیم. حدود ۵۰۰ میلیون تومان جور شد و خانواده مقتول هم راضی به گرفتن دیه شدند اما در نهایت او در زندان به قتل رسید. نمی‌خواهم کام‌تان را تلخ کنم، ما برای شیرین‌کاری این‌جا آمده‌ایم. با ۶۵ میلیون تومان از آن پول ۴۰ نفر محکوم به پرداخت دیه از زندان آزاد شدند و با بقیه آن پول ۵ زندانی محکوم به قصاص نجات پیدا کردند که یکی آزاد شده و ۴ نفر دیگر هم قرار است به زودی آزاد شوند.»

احسان کرمی همچنین از گروه زنان مروج صلح که در سالن حاضر بودند قدردانی کرد و  توصیه کرد فردا برای دیدن باشو غریبه کوچک و مراسم بزرگداشت این فیلم در خانه هنرمندان حضور پیدا کنند. همچنین به حسین هدایتی که در سالن نشسته بود، مهتاب کرامتی که به گفته مجری مراسم در کلیه امور خیریه همیشه پیش‌قدم بوده است، عباس غزالی که به نمایندگی از بازیگران فیلم به مراسم آمده بود و جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده فیلم اعترافات ذهن خطرناک من، علیرضا تابش نماینده سابق مجلس و جمعه‌ای مشاور باشگاه پرسپولیس خیرمقدم گفت و اولین چراغ مراسم را دکتر کاظمی دینان روشن کرد که ده میلیون تومان به این کمپین کمک کرد. خیّر بعدی حسین هدایتی بود که چکی به مبلغ صد و پنجاه میلیون تومان اهدا کرد.

IMG_4909

 

نوروز بیگی در سخنانی از این‌که توفیق کار خیر نصیب این فیلم شده است ابراز خوشحالی کرد : «این فیلم سراپا خیر بوده و موضوع آن هم که علیه موادمخدر است یک فرهنگ‌سازی است. مواد مخدر خودش یک قتل عام علیه جوانان محسوب می‌شود. امیدوارم تهیه‌کنندگان یک سانس از هر فیلمی را به کارهای خیری مثل آزاد کردن زندانی‌ها اختصاص بدهند. حتما در قصاص حکمت و مصلحتی هست، اما از آن‌جایی که خانواده مقتول هم به گرفتن دیه و گذشت از قصاص رضایت داده‌اند ما هم سعی می‌کنیم به این گذشت کمک کنیم.»

مهتاب کرامتی که پیش‌تر نیز در برنامه‌های مختلف خیریه یونیسف و کمپین علیه ایدز شرکت فعال داشته است روی صحنه آمد و از حاضرین تشکر کرد. «ما همه این‌جا هستیم که فقط یاد بگیریم بتوانیم ببخشیم و قضاوت نکنیم. فاصله ما با کسی که در زندان است ممکن است مرز بسیار باریکی باشد. خشم برای همه ممکن است و در یک لحظه خشم ممکن است برای هرکسی اتفاق بدی بیفتد و کار غیرقابل جبرانی سر بزند. گذشت را یاد بگیریم و به جامعه یاد بدهیم. دل‌مان می‌خواهد در سینما این فرهنگ جا بیفتد که هر فیلمی یک اکرانش را به امور خیریه مثل این یا کمک به بیماران سرطانی یا هر مشکلی که دوست داریم دیگر در جامعه نباشد، اختصاص بدهد.»

عباس غزالی بازیگر فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» نیز روی صحنه رفت و در سخنانی کوتاه ابتدا از مهتاب کرامتی تشکر کرد و بعد ابراز امیدواری کرد قدم کوچکی در راه مشکلات این عزیزان برداشته شود: «مهتاب کرامتی امشب به من نشان داد علاوه بر بازیگری چه کارهای دیگری با استفاده از این حرفه می‌توان انجام داد و امیدوارم اول پیش خدا و بعد پیش مردم شرمنده نباشیم. به عنوان عضو کوچکی از جامعه بازیگران سینمای ایران امشب از ایشان یاد گرفتم و خوشحالم که من هم سهم کوچکی در این فعالیت داشتم و فیلمی بانی خیر شده که من هم در آن حضور داشتم.»

در ادامه مراسم سه دستگاه POS  در سالن گردانده شد و حاضرین به میزان توانایی مالی خود مبالغی به این کمپین کمک کردند.

 

برچسب‌ها: