هنر و تجربه: جشنواره فیلم سن سباستین که در کشور اسپانیا برگزار می‌شود، امسال در شصت و سومین دوره خود با نمایش فیلم «بازگشت» به کارگردانی آلخاندرو آمنابار کار خود را آغاز می‌کند.

این جشنواره با اکران آخرین فیلم آمنابار، کارگردان اسپانیایی برنده اسکار و سازنده آثاری چون «دریای درون» و «دیگران» آغاز می‌شود.در بازگشت اما واتسون و اتان هاوک نقش‌آفرینی می‌کنند و داستان فیلم حول زندگی پدری می‌چرخد که متهم به ارتکاب جرمی شده‌است اما آن‌را به خاطر ندارد.

این جشنواره اسپانیایی امسال در یک بخش ویژه به فیلم‌های مستقل سینمای ژاپن و فیلم‌سازان عصر طلایی هالیوود هم‌چون مریان سی کوپر و ارنست بی شوتساک می‌پردازد. قرار است فیلم‌های مستقلی که طی ۱۵ سال اخیر در سینمای ژاپن ساخته شده‌اند، در سن سباستین مورد نمایش و بررسی قرار بگیرند؛ از فیلم‌سازان مستقل ژاپنی که آثارشان به نمایش درمی‌آید می‌توان به کیوشی کوروساوا با فیلم «آینده روشن» (۲۰۰۳)، شیون سونو با فیلم «در معرض عشق»(۲۰۰۸)، نوبوهیرو سووا با فیلم «داستان اچ»(۲۰۰۱)، تتسوشیرو تسوتا با فیلم «قصه اییا» (۲۰۱۳) و … اشاره کرد. در بیانیه‌ای که جشنواره سن سباستین منتشر کرده، سینمای مستقل ژاپن یک پدیده قلمداد شده که منبعی از خلاقیت‌های سینمایی خارج از محیط استودیویی است.

سن سباستین هم‌چنین در روز پایانی با نمایش فیلم «جاده لندن» روفوس نوریس به کار خود پایان می‌دهد. داستان این فیلم بر اساس یک حادثه واقعی و از یک اثر موزیکال به همین نام اقتباس شده‌است. اولیویا کلمن در کنار تام هاردی در جاده لندن به ایفای نقش می‌پردازد. بخش «کارگردانان جدید» هم که در سال‌های گذشته فیلم‌های کارگردانان ایرانی هم‌چون مجید برزگر و علی کریم در آن به نمایش درآمد و بر مرور آثار قابل دفاع کارگردانان جوان بین‌المللی تمرکز دارد، ساخته‌های بن شاروک، اولمو اومرزو، رودی روزنبرگ، والری روسیر، اسکات گراهام، هانا اسکولد، هانس کریستین برگر، مایکل وینیک و استفان ریچتر را نمایش می‌دهد.

شصت و سومین دوره جشنواره فیلم سن سباستین از ۱۸ تا ۲۶ سپتامبر(۲۷ شهریور تا ۴ مهر) برگزار می‌شود.