هنر و تجربه: سه روایت از زندگی زینت دریایی به روایت ابراهیم مختاری در آپ‌آرت‌مان به تصویر کشیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، مجتمع فرهنگی هنری آپ‌آرت‌مان در ادامه برنامه‌های نمایش فیلم‌، سراغ روایت‌های ابراهیم‌مختاری مستندساز شناخته شده از زندگی زینت دریایی بهورز اهل روستای سلخ جزیره قشم رفته است و آن‌ها را در سه سانس مختلف به نمایش می‌گذارد.

این برنامه شامل پخش فیلم سینمایی «زینت» به کارگردانی ابراهیم مختاری با بازی عاطفه رضوی، حسن جوهرچی، نیکوخردمند و مهدی فتحی روز دوشنبه ۲۶ مرداد ۹۴ در ساعت ۱۷ و نمایش فیلم مستند «زینت یک روز بخصوص» – روایت یک روز از زندگی زینت دریایی – در ساعت ۱۹ و نشستی با ابراهیم مختاری درباره کتاب گرگ و میش در ساعت ۲۰ خواهد بود.

زینت اهل یکی از روستاهای جنوب ایران  است که بعد از گذراندن دوران تحصیل تصمیم می‌گیرد تا در شغل به‌ورزی فعالیت کند. او با همراهی پدرش می‌تواند به عنوان به‌ورز در روستای سلخ مشغول به کار شود. اما مشکلات او درست در همین زمان در مواجه با جامعه سنتی و مردمحور آن منطقه آغاز می‌شود. بعد از ازدواج جامعه  که او در آن زندگی می کند و شوهر و مادر شوهرش اجازه کار کردن به او نمی‌دهند و از او می‌خواهند که خانه‌نشین شود. اما زینت نمی‌تواند این را بپذیرد و در مقابل این خواست می‌ایستد و برای گرفتن حقش مبارزه می‌کند.

داستان این مبارزات و تلاش زینت برای اشتغال و برای کمک به مردم منطقه روایتی است که ابراهیم‌مختاری را بعد از آشنایی با خانواده زینت به ساخت چندین روایت از زندگی او تشویق کرد. او فیلم سینمایی زینت را در سال ۷۲ در حالی ساخت که هنوز مشکلات زینت به پایان نرسیده بود و ادامه داشت. اما ساخت و اکران این فیلم که جوایز زیادی را هم به همراه داشت نگاه مردم را به زندگی زنان منطقه جنوب و مشکلاتشان کشاند و همین باعث شد تا مختاری در ادامه فیلمی مستنداز زندگی واقعی زینت نیز بسازد و کتابی براساس خاطراتش بنویسد. حالا او با روایت بیست و دوساله خود از زندگی زینت به آپ‌آرت‌مان می‌آید.

مستند «زینت یک روز بخصوص» به کاندیدا شدن زینت دریایی برای شورای روستا می‌پردازد و تماماً در روز رای‌گیری اولین انتخابات شوراها در سال ۷۷ فیلم‌برداری شده است. دوربین از خانه زینت خارج نمی‌شود و او و خانواده‌اش را در ساعت‌های مختلف رای‌گیری به تصویر می‌کشد.

برچسب‌ها: