هنر و تجربه: جشنواره فیلم لوکارنو روز گذشته پس از ده روز برگزاری به کار خود پایان داد و جایزه اصلی خود یعنی یوزپلنگ طلایی را به فیلم «الان درست، بعداً غلط» به کارگردانی هانگ سانگ سو از کره جنوبی اهدا کرد. امسال ۱۹ فیلم در بخش مسابقه جشنواره برای دریافت یوزپلنگ طلایی با هم رقابت کردند.

این فیلم کمدی رمانتیک یک داستان را دوبار تعریف می‌کند که در آن در طول یک روز دو کاراکتر یکدیگر را ملاقات می‌کنند. جایزه بهترین بازیگر مرد هم به جانگ جایی یونگ، بازیگر همین فیلم رسید.

سومین جایزه‌ای که در جشنواره امسال به این فیلم تعلق گرفت جایزه ویژه هیأت داوران در بخش اکومنیکال بود. سانگ سو کارگردان «الان درست، بعداً غلط» دو سال قبل نیز برای فیلم «سونهی ما» در این جشنواره برنده جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین کارگردانی شده بود.

همچنین در بخش بین‌الملل، جایزه ویژه هیأت داوران به فیلم «تیکون» ساخته آویشای سیوان و جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین کارگردانی به آندزژ زولافسکی، کارگردان لهستانی برای فیلم «کیهان» اعطا شد.

چهار بازیگر زن فیلم ژاپنی «ساعت خوش» نیز به طور مشترک برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن شدند. ساعت خوش در این دوره از رقابت‌ها همچنین توانست جایزه بهترین فیلمنامه را از آن خود کند.

سینمای ایران هم با فیلم «بهشت» به کارگردانی سینا عطاییان، پس از سالها در بخش مسابقه لوکارنو حضور داشت. بهشت داستان دختر بیست و پنج ساله‌ای به نام هانیه را روایت می‌کند که مجبور است برای حضور در محل کار خود به عنوان یک معلم مدرسه، هر روز راه درازی را تا حومه شهر تهران طی کند. درخواست‌های او برای انتقال به داخل شهر با مشکل روبرو می‌شود و او هر روز شاهد نوعی دوگانگی در دنیای اطراف خود است تا جایی که ناپدید شدن دو دختر خردسال از مدرسه اوضاع را وخیم‌تر می‌کند. این فیلم از جوایز اصلی جشنواره نصیبی نبرد، اما جایزه فرعی هنری سواچ را از آن خود کرد.

شصت‌و‌هشتمین دوره این جشنواره از ۵ تا ۱۵ آگوست (۱۴ تا ۲۴ مرداد) در شهر لوکارنوی سوییس برگزار شد.