هنر و تجربه- رضا حسینی: اتوم اگویان که در مصر متولد شده و در کانادا بزرگ شده است، نویسندگی، کارگردانی، تهیه و تدوین بیش از سی فیلم و برنامه تلویزیونی را در کارنامه دارد. او که فیلم‌های مطرحی چون «فامیل نزدیک»، «تقویم»، «اگزوتیکا»، «سفر فلیشیا» و «آرارات» را ساخته است، در سال ۱۹۹۷ هم نامزد دو جایزه اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی برای فیلم «زندگی شیرین پس از مرگ» (Sweet Hereafter) شد.در این‌جا قواعد طلایی او برای خرسندی در فیلم‌سازی و در کل زندگی را می‌خوانید که چندی پیش در نشریه‌ی «فیلم‌ساز» منتشر شد.

 

۱– هرگز وقت‌تان را برای مقایسه‌ی خودتان با دیگران به هدر ندهید. خیلی‌ها هستند که این کار را بدون کم‌ترین هزینه‌ای برای شما انجام خواهند داد.
۲– از این موضوع افسرده و پریشان نشوید که طبق انتظارتان در جایگاهی نیستید که می‌خواستید. این احساس تشویش آزاردهنده در واقع همان جاه‌طلبی است؛ و جاه‌طلبی دوست شماست.
۳– هیچ چیزی در نهایت آن چیزی نخواهد شد که شما می‌خواهید. شاید بهتر شود؛ شاید هم بدتر. اما در هر صورت دقیقاً همان چیزی نخواهد شد که تصورش را کرده‌اید.
۴– تا وقتی بازیگری جلوی دوربین شما قرار نگرفته و دیالوگ‌هایی را که نوشته‌اید به زبان نیاورده است، آن بازیگر را در اختیار ندارید. تا وقوع چنین لحظه‌ای، حضور آن‌ها در فیلم و پروژه‌ی شما فقط یک تصور و خیال است.
۵– عالی‌ترین رضایت و خرسندی این است که با گروهی از آدم‌هایی که به‌شان اعتماد دارید رشد کنید و بزرگ شوید. مدیر فیلم‌برداری، طراح صحنه، طراح لباس، تدوینگر، آهنگ‌ساز و دیگر عوامل کلیدی فیلم‌سازی حکم گوشت و استخوان شما را دارند.
۶– با وجود اصل شماره پنج، باید به خاطر داشته باشید که این بازیگر است که از او انتظار می‌رود سر صحنه کاری جادویی کند و چیزی متفاوت خلق کند. آن‌ها زیر فشار زیادی قرار می‌گیرند و باید کاملاً خودشان را به دیگری تبدیل کنند. پس از هنرمندی و استعداد منحصربه‌فردشان محافظت کنید.
۷– هر کسی برای خودش یک برنامه‌ی کاری دارد.
۸– به‌دقت این برنامه‌های کاری متفاوت و اغلب ناهماهنگ را با هم جفت‌وجور کنید و آن‌ها را با جاه‌طلبی خودتان کنترل کنید. این کار به‌مراتب سخت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد.
۹– کارگردانی یک حرفه‌ی عجیب و القایی است؛ که گاهی شامل چرب‌زبانی و دغل‌کاری می‌شود و باید دیگران را به انجام کارهایی ترغیب و متقاعد کنید که آن‌ها در شرایط معمولی و در غیر این صورت آن کارها را انجام نمی‌دادند.
۱۰– آدم‌هایی را برای همکاری انتخاب کنید که نابه‌هنجاری اصل شماره نُه را می‌فهمند و کاملاً به آن احترام می‌گذارند.

 

اتوم اگویان