هنر و تجربه: مستند «شهر من اهواز» مستندی ۵۰ دقیقه‌ای است که گوشه‌ای از زندگی اجتماعی شهر اهواز را به نمایش می‌گذارد. اما این مستند یک ویژگی متفوات خواهد داشت: «شهر من اهواز» با استفاده از ویدئوهایی ساخته می‌شود که شهروندان اهوازی از شهر خودشان می‌فرستند.

اشکان جوشن‌پوش کارگردان این مستند عنوان کرده است: «ایده ساخت این مستند از زمستان سال گذشته رقم خورد. این مستند به صورت مشارکتی با شهروندان اهوازی ساخته خواهد شد. در این مستند گوشه‌ای از زندگی شهری در اهواز با مضامین سبک زندگی، روابط دوستانه و اجتماعی، مشاغل، تفریحات و آداب و رسوم توسط کلیپ هایی که شهروندان برای ما ارسال می‌کنند نمایش داده می‌شود.»

جوشن پوش تصریح کرد: «ایده ساخت مستند مشارکتی در کشور ما و به خصوص در خوزستان بسیار تازه و جدید است. به طور حتم هر چه تعداد مستندهای ارسالی از سوی شهروندان افزایش یابد کیفیت نسخه نهایی این مستند نیز افزایش خواهد یافت.»

مهلت ارسال ویدئوها از اول شهریور تا آبان ماه است و در کنار این طرح یک مسابقه اینستاگرامی با موضوع شهر اهواز برگزار می‌شود. شرکت سینمایی بلوط فیلم تهیه‌کننده این مستند است.

یکی از تجربه‌های جهانی مستند مشارکتی «زندگی در یک روز» بود که با تهیه‌کنندگی ریدلی اسکات و تونی اسکات فراخوانی داده شد تا مردم تمام دنیا در یک روز خاص فیلم‌های پنج دقیقه‌ای از زندگی‌شان در آن روز بخصوص ارسال کنند و با تدوین این ویدئوها مستندی درباره زندگی مردم تمام دنیا ساخته شد.

جوشن‌پوش در ارتباط با اکران این مستند در گفت وگویی با خبرگزاری مهر یان کرد: «در این زمان برنامه ریزی خاصی برای نحوه اکران این مستند انجام نگرفته و تمرکز ما بر روی کیفیت ساخت آن است. البته در صورتی که بتوان با همکاری نهادهای هنری این مستند در نقاط مختلف شهر اهواز به نمایش گذاشته شود خالی از لطف نخواهد بود.

علاقمندان اهوازی برای آگاهی و آشنایی بیشتر با جزییات پروژه می‌توانند به وب سایت «اهواز از چشم من» به نشانی www.ahvazinmyeyes.com مراجعه کنند.

برچسب‌ها: