هنروتجربه:نشست خبری فیلم «محمد رسول الله (ص)» به کارگردانی مجید مجیدی در لوکیشن این اثر سینمایی برگزار شد. مجید مجیدی در این نشست که شامگاه ۲۶ مرداد برگزار شد، گفت:« افتتاحیه فیلم «محمد رسول الله (ص)» فرصت مغتنمی است تا از زحمات همه همکارانم که هفت سال برای این اثر زحمت کشیدند تشکر کنم. همچنین جا دارد از صداوسیما و شخص محمد سرافراز رییس رسانه ملی برای دادن این فرصت به فیلم نیز تشکر کنم. »وی ادامه داد:« من خیلی علاقه داشتم این نشست در حرم امام رضا (ع) برگزار شود اما برخی مسئولان همکاری نکردند ولی امیدوارم که در فرصت مناسب در حرم امام رضا(ع) حضور داشته باشیم. »

کارگردان فیلم «بچه های آسمان» درباره دلایلی که باعث شد فیلمی درباره پیامبر اسلام بسازد، عنوان کرد:« حدود ۹ سال پیش مرا به جشنواره ای در دانمارک دعوت کردند و می خواستند برایم بزرگداشت بگیرند. همان روزها ماجرای توهین به ساحت مقدس پیامبر (ص)در رسانه های دانمارک پیش آمد و این مساله باعث شد که من در آن کشور و آن جشنواره شرکت نکنم. آن روزها با خودم گفتم چطور می‌توانم در کشوری تجلیل شوم که به باورها و اعتقاداتم توهین کرده‌‌است. »

مجیدی با رفتارشناسی اتفاقاتی که در طول این سال‌ها و در مقابل توهین‌های برخی کشورها به مقدسات اسلام رخ داده است، گفت:« ما همیشه واکنشی عمل کرده‌ایم و اتفاقا آنها هم واکنش‌های ما را در رسانه‌هایشان نشان داده و از آن به عنوان ترویج خشونت تعبیر کرده‌اند. آنها احساسات پاک میلیون‌ها آدمی که به مقدساتشان توهین شده و احیانا به پرچم آتش زدنی منجر شده است به خشونت تعبیر کرده‌اند.»

مجیدی در ادامه افزود :«در حوزه سینما فیلم های زیادی درباره پیامبران ادیان مختلف داریم ولی درباره پیامبر اسلام فقط دو فیلم در جهان داریم که یکی از آنها «الرساله» مصطفی عقاد است و دیگری اثری از سینمای ایران که همین فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» است. »

اعتراض‌های روحانیون الازهر مصر هم موضوعی بود که مجیدی به آن پاسخ داد: «فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» برای وفاق در جهان اسلام ساخته‌شده و به همین دلیل هم مقطعی از سن پیامبر اسلام انتخاب شد که اختلافی در جهان اسلام ایجاد نشود. فضاسازی‌هایی که از سوی برخی کشورهای عربی و به‌ویژه الازهر به وجود آمد ناشی از قضاوت زودهنگام بود چون اصلاً فیلم را ندیده بودند. ما بارها به آن‌ها اعلام کردیم که چهره پیامبر اسلام به نمایش درنیامده، اما آن‌ها به دنبال حاشیه‌سازی و تهییج بودند و این ماجرا را ادامه دادند.»

این کارگردان درباره نمایش فیلمش در جشنواره مونترال و واکنش خارجی ها توضیح داد:« دین امری کاملا فطری است. اینگونه نیست که خارجی ها بی دین هستند و با دین نسبت ندارند. خداوند گرایش به دین را در فطرت همه انسان ها گذاشته و وقتی با زبان فطرت صحبت می کنیم همه با آن ارتباط برقرار می کنند. به دلیل قرائت های غلطی که از اسلام در جهان ارائه داده اند من فکر می کنم با قرائتی که ما در این فیلم ارائه داده ایم برای مردم جهان هم جالب توجه خواهد بود. ما از قشرهای مختلف مردم آلمان دعوت کردیم و فیلم را دیدند و واکنش‌های خوبی هم داشتند. »

مجیدی درباره زمان اکران فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» گفت:‌«نمایش این فیلم سینمایی از ۴ شهریورماه هم زمان با میلاد امام رضا (ع) به صورت رسمی در سینماهای کشور آغاز می شود و مؤسسه نور تابان برنامه‌ریزی وسیعی را در ارتباط با اکران گسترده آن انجام داده است.برای اکران بین المللی هم بعد از نمایش فیلم در جشنواره مونترال کانادا اگر کمپانی درخواست داشته باشد قطعاً کارهای لازم صورت خواهد گرفت.»

مجیدی درباره لوکیشنی که برای این فیلم طراحی و ساخته شده ست گفت:« برای ساخت شهرکی این‌چنینی پیش از این‌ها باید اقدام می‌ شد و حال وجود چنین شهرکی یک دستاورد مهم برای سینمای ایران است و فیلم‌سازان دیگری می توانند کارهایی از این دست در اینجا بسازند. همچنین می توان بعد از نمایش فیلم، شهرک را برای بازدید عموم در نظر گرفت.

وی در جواب به سوالی درباره بازگشت سرمایه فیلم تصریح کرد:« این فیلم نه از جنس شعار است و نه از جنسی که به دنبال گیشه باشد. ضمنا برای معرفی چهره پیامبر اسلام نمی‌توانیم قیمتی بگذاریم. »

وی همچنین در پاسخ به این که چرا در تبلیغات شهری نامی از عوامل فیلم ذکر نشده است؟ گفت:« در وهله اول می خواهم عنوان کنم که تعامل خوبی بین سازمان زیباسازی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و بخش تبلیغات فیلم «محمدرسول الله» ایجاد شد. جا دارد از آقای قالیباف شهردار تهران و دیگر مسئولان این نهاد تشکر کنم. اما در پاسخ به شما باید بگویم یکی از دلایلی که باعث شد تصمیم بگیرم نام هیچ یک از عوامل در پوسترهای تبلیغاتی دیده نشود این بود که تک تک فریم های عکس که کاری از نادر فوقانی است مانند تابلوهای نقاشی است. »

مجیدی از همه خبرنگارانی که برای این نشست راه دوری را آمده‌اند تشکر کرد و گفت:« من معتقدم بازیگران این فیلم همه به خوبی نقش هایشان را ایفا کردند و ثابت کردند سینمای ایران چه ظرفیت های بالایی دارد. آقای شجاع نوری در این نشست حضور دارند و جا دارد فرصتی ایجاد شود تا خبرنگاران سوالاتشان را از وی بپرسند. »

علیرضا شجاع نوری بازیگر فیلم نیز درباره ایفای نقش عبدالمطلب گفت:« یکی از شانس های من این بود که در این پروژه حضور یافتم. سوژه و خود نقش که برایم آموزنده و رویایی بود کار کردن با تیم چنین حرفه‌ای هم موهبت بزرگی بود که کمتر نصیب کسی می‌شود. با مجید مجیدی کار کردن نعمت بزرگی بود و کار با عوامل بزرگ خارجی هم فرصت مغتنمی بود. من چیزهای زیادی یاد گرفتم. روزی ۴ ساعت گریم می‌شدم و بعد فیلمبرداری هم ۲ ساعت طول می کشید تا گریم پاک شود ولی حتی یک لحظه بدون عشق سر صحنه نیامدم. »

شاه ابراهیمی طراح صحنه فیلم نیز از سوی مجیدی دعوت شد تا درباره کارش توضیح دهد. او در سخنانی گفت:« من پیوستنم به این گروه دوست داشتنی به این دلیل بود که در مختارنامه فعالیت داشتم و وقتی وارد این ماجرا شدم یک سری قدم ها از اول برداشته شده بود ولی مهم ترین گام این بود که این لوکیشن انتخاب شود. در فاصله ۲۰ روز از ورود من با توجه به امکاناتی چون گوگل مپ این منطقه را پیدا کردم. خیلی مهم بود که لوکیشن نزدیک به مرکز ایران باشد و خوشبختانه به سرعت اینجا را پیدا کردیم. من طی سفری که ۲ به مکه داشتم تمام فضای جغرافیایی آنجا در ذهنم حک شده بود و وقتی اینجا را دیدم گفتم آن را مناسب کار دیدم  که دیگر دوستان هم همین را تایید کردند. »