هنروتجربه:در حالی که از مدتی پیش شنیده می‌شد رضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما قرار است سکان‌دار بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر باشد در نهایت عصر دیروز ۲۷ مرداد حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی در حکمی این کارگردان سینمای ایران به سمت دبیر جشنواره بین المللی فیلم ایران منصوب کرد. این عنوان جدید همان بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر است که این تغییر عنوان واکنش‌هایی را دربرداشت.

برای تببین دلایل این اتفاق حجت‌الله ایوبی درباره این جداسازی که  در سی و دومین جشنواره فیلم فجر کلید خورده بود و در دوره سی و سوم شکل جدی‌تری به خود گرفت به خبرگزاری مهر گفت:« گمان نمی کنم بر کسی پوشیده باشد که سینمای ایران و نگاه اسلامی و ایرانی حاکم بر این سینما جشنواره‌ای بین المللی و مستقل را می‌طلبد و همین ضرورت ما را بر آن داشت که بخشی کاملا مستقل و با رویکرد جهانی در نظر بگیریم. برگزاری دو بخش از یک جشنواره در دو سال مختلف و با یک نام چندان زیبنده نیست و موجب سردرگمی مخاطبان و مهمانان خواهد شد در نتیجه پس از بررسی های طولانی و نشست های مختلف کارشناسی به این باور رسیدیم که به جای برگزاری ناقص و کم تاثیر بخشی به عنوان بین الملل و بخش دیگری به عنوان ملی هر دو اتفاق را با شکوه و درست برگزار کنیم. »

ایوبی اضافه کرد:« جشنواره فیلم فجر با هدف رونمایی از سینمای ایران و معرفی آن به جهان برگزار می‌شود. جشنواره فیلم فجر جشن با شکوه و معرفی تولیدات سالانه سینمای ایران است و جشنواره بین المللی فیلم ایران با هدف تبادل تجربه تخصصی سینمایی ایران با جهان است. در این جشنواره تخصصی، هدف هم‌سنجی تجربه ایرانی در سینما با تجربه‌های دیگر و حمایت و پشتیبانی از نگاه ایرانی در سینمای جهان است. ایران پایگاه و منادی سینمای اصیل، فرهنگی و مبتنی بر ارزش‌های انسانی است و لازم است در همایشی سالانه راهیان این راه را گِرد هم جمع کنیم. »

وی تاکید کرد:« شایسته است به جای برگزاری ناقص، هر یک از این دو پروژه بزرگ شایسته و درخور و در حد و اندازه ایران و نظام جمهوری اسلامی برگزار شود. کیست که نداند برگزاری رویدادهای فرهنگی البته با رعایت استانداردها در نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان کارنامه و دستاورد انقلاب اسلامی است؛ با هر نامی و در هر زمانی که باشد. و منطقی در بند لفظ نیست. ما به نام صورت و ظاهر حقیقت و معنا را قربانی نمی کنیم که فرمود: صورت سرخوش گذاران کن به رنجتا ببینی زیر آن وحدت چو گنج. »

ایوبی درباره زمانی که برای برگزاری بخش بین‌الملل جشنواره فجر یا همان جشنواره بین‌المللی فیلم ایران در نظر گرفته شده است، بیان کرد:« با در نظر گرفتن زمان دیگر جشنواره های داخلی و خارجی و وضعیت آب و هوا همچنان اردیهشت ماه سال آینده مناسب‌ترین زمان برگزاری این جشنواره است. در نتیجه این جشنواره عملا در سال بعد از جشنواره فجر اتفاق می‌افتد. »

برچسب‌ها: