هنر و تجربه: جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی‌واری با همکاری تلویزیون جمهوری چک و شرکت پخش ایرو فیلمز، برنامه‌ای را برای حمایت از پخش فیلم‌های مستقل خارجی به راه انداخته‌است.

کارل لوک، مدیر هنری کارلووی‌واری در مورد این تصمیم جدید توضیح می‌دهد:«هدف ما کمک به پخش فیلم‌های مستقل خارجی و یا محلی است تا افراد بیشتری را به دنیای سینما اضافه کنیم و بتوانیم فیلم‌های هنری ارزشمندی را تماشا کنیم. هم‌چنین قصد داریم رویدادهایی مشابه با نمایش فیلم در خود جشنواره ترتیب بدهیم تا جذابیت این طرح جدید با پخش فیلم‌ها بیشتر شود».

انتخاب فیلم‌های جذاب تلویزیونی برعهده تلویزیون دولتی جمهوری چک است، این فیلم‌ها پس از انتخاب، نمایش‌های ویژه‌ای در سینماها خواهند داشت. هر سه طرف این طرح، در بازاریابی و تبلیغات، نمایش‌های ویژه و کمک مالی در مخارج مربوط به ثبت حقوق کپی رایت فیلم‌ها شرکت خواهند داشت تا مخاطبان بتوانند فیلم‌های ویژه و دارای کیفیتی را ببینند که خارج از سیستم پخش جریان اصلی سینما هستند. در اولین قدم نیز فیلم «جوانی» به کارگردانی پائولو سورنتینو و بازی هاروی کایتل و مایکل کین که حدود سه ماه پیش در جشنواره کن به نمایش درآمده‌بود و در جشنواره کارلووی‌واری نیز جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان را به دست آورد، در این طرح، پخش می‌شود.

جشنواره کارلووی واری مهم‌ترین جشنواره سینمایی اروپای مرکزی و شرقی به حساب می‌آید. پنجاهمین دوره این رویداد از ۳ تا ۱۱ جولای (۱۲ تا ۲۰ تیر) در جمهوری چک برگزار شد.