هنر و تجربه: مستند‌های «شش قرن و شش سال» به کارگردانی مجتبی میرتهماسب و «من می‌خوام شاه بشم» به کارگردانی مهدی گنجی در هشتمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی سان فرانسیسکو حضور پیدا می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، هشتمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی سان فرانسیسکو که مختص به نمایش گذاشتن آثار فیلم‌سازان ایرانی یا فیلم‌هایی درباره ایران است، ۴ تا ۶ مهر در کالیفرنیای شمالی برگزار می‌شود.

بر پایه این گزارش، فیلم‌های چاه (امیررضا جلالیان)، مکعب (فرهاد نجفی فرد)، شش قرن و شش سال (مجتبی میرتهماسب)، مرد نمکی (سجاد موسوی)، من می‌خوام شاه بشم (مهدی گنجی)، پرچم ساحل (سارا سعیدان)، ناواضح (شهریار صیامی شال)، یکی از هزاران (باران محمد ریحانی)، بوی باروت (فرشید عبدی)، تهران (مسعود معین)، امروز (سیدرضا میرکریمی)، رخ دیوانه (ابوالحسن داودی)، تابو (خسرو معصومی) و… از جمله آثار ایرانی حاضر دراین رویداد هستند.

شش قرن و شش سال مستندی است که مجتبی میرتهماسب در طول چندسال از فرایند تحقیقات محمدرضا درویشی و گروهش ساخته است. گروهی که به دنبال بازیابی و اجرای نغمه‌های فراموش شده عبدالقادر مراغه‌ای هستند. میرتهماسب درویشی و گروهش را در طول تحقیقات در ترکیه و ایران، تمرین‌ها و سرانجام اجرا و آماده شدن آلبوم دنبال می‌کند. «شش قرن و شش سال» سال گذشته در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران شد.

«من می‌خوام شاه بشم» داستان زندگی عباس برزگر است. یک روستایی در استان فارس که با تبدیل کردن خانه‌اش به مرکز توریستی و پذیرایی از مهمانان خارجی کسب و کار پررونقی در گردشگری به هم زده است. جاه‌طلبی‌های عباس پایانی ندارد و حالا او قصد دارد ایل جدید خودش را تاسیس کند. تاسیس ایل جدید اما لازمه‌اش ازدواج مجدد اوست. تصمیمی که با مخالفت خانواده روبه‌رو می‌شود. این فیلم از ۱۶ خرداد در گروه هنر و تجربه اکران شده‌است.