هنر و تجربه: تعدادی از آثار ویم وندرس کارگردان ۷۰ ساله آلمانی در قالب برنامه بزرگداشت این کارگردان در نیویورک به نمایش در می‌آید.

مرکز آی اف سی (IFC Center) در نیویورک که پخش کننده‌ای مطرح برای فیلم‌های مستقل خارجی و کوتاه بوده و دارای مجموعه سینمایی مخصوص فیلم‌های مستقل است، برگزارکننده این بزرگداشت است. این مرکز هر ساله به بررسی آثار و تقدیر از یکی از چهره‌های فیلم‌سازی مستقل دنیا می‌پردازد و امسال یکی از اساتید سینمای معاصر را به این منظور انتخاب کرده‌است. طی این برنامه چهار هفته‌ای با نام «ویم وندرس: پرتره‌هایی در طول جاده» که بین ۲۸ آگوست تا ۲۴ سپتامبر (۶ شهریور تا ۲ مهر) برگزار می‌شود، ۲۸ فیلم شامل ۲۲ فیلم بلند و ۶ فیلم کوتاه از این فیلم‌ساز به نمایش درآمده و قرار است گفت‌وگوهایی تخصصی در رابطه با فیلم‌سازی‌اش با او انجام شود.

این بزرگداشت با اکران فیلم‌های ترمیم شده و با کیفیت ۴k «آلیس در شهر» (۱۹۷۴) و «اضطراب دروازه‌بان در ضربه پنالتی» (۱۹۷۲) آغاز می‌شود که هر دو فیلم از طلایه‌داران سینمای نوی آلمان به حساب می‌آیند. آثاری نظیر «پایان خشونت»، «همه چیزرو به راه می‌شود»، «پادشاهان جاده»، «خیلی دور خیلی نزدیک»، «تیراندازی پالرمو»، «پاریس تگزاس»، «پینا»، «نمک زمین» و .. جزء ۲۸ فیلمی هستند که در این مدت در چندین نوبت به نمایش درمی‌آیند.

ویم وندرس سابقه سه نامزدی اسکار، دریافت نخل طلا و خرس طلای افتخاری جشنواره برلین را در طول بیش از ۴۵ سال فیلم‌سازی خود دارد.