هنر و تجربه: آکادمی هنرهای تلویزیونی و سینمایی بریتانیا موسوم به بفتا، از مریل استریپ، سام مندس و جیمز کوردن با اهدای جوایز دستاورد سینمایی تقدیر می‌کند.

طبق اعلام جوایز سالانه آکادمی بفتا، جایزه دستاورد سینمایی با نام «استنلی کوبریک» به مریل استریپ بازیگر رکورردار نامزدی اسکار اعطا می‌شود و سام مندس کارگردان سرشناس انگلیسی نیز با دریافت جایزه دستاورد کارگردانی «جان شلزینگر» مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

جوایز افتخاری آکادمی بریتانیا از سال ۱۹۸۹ هرساله بزرگان صنعت فیلم‌سازی را مورد تقدیر و بزرگداشت قرار می‌دهد. گفتنی است مریل استریپ تاکنون سه مرتبه برنده جایزه اسکار شده است و با ۱۹ نامزدی اسکار رکورددار شاخه بازیگری است؛ سام مندس هم در سال ۱۹۹۹ به خاطر ساخت «زیبای آمریکایی» اسکار کارگردانی را از آن خود کرده‌است.

دبورا کولار و آدام بیالو روسای آکادمی فیلم انگلستان در بیانیه‌ای اعلام کردند: «بفتا از اینکه نبوغ مریل استریپ، نیروی خلاقیت سام مندس و استعداد جیمز کوردون در صنعت سرگرمی را ارج می‌نهد، مفتخر است. این اتفاق همچنان به همکاری بین سینمای انگستان و آمریکا قوت بیشتری می‌دهد، همکاری‌ای که هنر را به جایگاه بالاتری برده است».

از آخرین فعالیت‌های استریپ و مندس می‌توان به بازی استریپ در فیلم سینمایی «ریکی و فلش» و کارگردانی سری جدید فیلم‌های جیمز باند توسط مندس اشاره کرد.