هنر و تجربه: رابرت رودریگز که روزی با ساخت فیلم «ال ماریاچی» و صرف ۷ هزار دلار برای آن، به شیوه‌ای خودساخته وارد دنیای فیلم‌سازی شد، قصد دارد تا سال بعد و در آستانه سالگرد ۲۵ سالگی این فیلم، بار دیگر فیلمی ۷ هزار دلاری بسازد.

بیش از دو دهه است که رابرت رودریگز به یکی از الگویی برای فیلم‌سازان جوان و ورشکسته تبدیل شده تا بتوانند در حیات خانه‌شان با پول توی جیبشان فیلم بسازند. این کارگردان در سال ۱۹۹۲ تمامی مسئولیت‌های ساخت فیلمش از جمله نویسندگی، کارگردانی، تهیه کنندگی، فیلم‌برداری و صدابرداری فیلمش را به عهده گرفت و «ال ماریاچی» را ساخت. رودریگز برای آن فیلم ۷ هزار دلار خرج کرد که ۶ هزار و ۴۰۰ دلار آن فقط صرف خرید نگاتیو شد. در طی این سالها اما با وجود رشد تورم، قابلیت فیلم‌سازی جوانان هم افزایش یافته است اما برای سالهایی که ورود به سینما سخت بود، رودریگز باعث انقلابی در فیلم‌سازی مستقل به معنای واقعی شد.

سازنده «دسپرادو»، سری «بچه‌های جاسوس» و «روزی روزگاری در مکزیک» اخیراً در مصاحبه‌ای اعلام کرده که در بیست و پنجمین سالگرد ساخت ال ماریاچی قصد دارد تا فیلمی در آن حال و هوا بسازد و کل پروسه فیلم‌سازی را هم با دوربین در یک  ثبت کند تا به فیلم‌سازان جوان نشان دهد که در دنیای امروزه با تکنولوژی چه کارهایی می‌توان انجام داد. این پروژه فعلا در مراحل ابتدایی به سر می‌برد.