هنر و تجربه: پنجاه و سومین دوره جشنواره نیویورک پس از مشخص شدن نام فیلم‌های بخش مسابقه اعلام کرد که مستندهای «جنون» به کارگردانی پل توماس اندرسون و «دی پالما» ساخته مشترک نوا بامباک و جیک پالترو را برای اولین بار به نمایش درمی‌آورد. اندرسون و بامباک اولین تجربه‌های مستندسازی خود را در این دو فیلم داشته‌اند.

مستند «دی پالما» به ۵۵ سال فعالیت سینمایی‌، زندگی‌ و فیلم‌سازی برایان دی پالما کارگردان سرشناس فیلم‌های «تسخیرناپذیران»، «صورت زخمی»، «راه کالیتو» و «کری» در قالب مصاحبه‌هایی با او می‌پردازد. «جنون» هم یک مستند با تم موسیقی است که در مورد پروسه سفر یکی از اعضای گروه موسیقی معروف «ردیو هد» به نام نایجل گودریش به همراه جانی گرینوود به راجستان هند و همکاری آنها با ۱۹ موزیسین هندی برای ضیط یک آلبوم موسیقی است.

«دی پالما» و «جنون» در بخش نمایش ویژه نیویورک به روی پرده می‌روند. همچنین فیلم‌هایی چون «پسر شائول» لازلو نمش که امسال جایزه بزرگ جشنواره کن را به دست آورد و فیلم «ای برادر کجایی» به کارگردانی برادران کوئن در پانزدهمین سالگرد اکرانش، مجددا در این جشنواره نمایش دارند.

طبق اعلام قبلی امسال جشنواره نیویورک در بخش مسابقه‌اش میزبان آثار کارگردانان مطرحی همچون استیون اسپیلبرگ، مایکل مور، آرنو دپلشن،ژیا ژانگ‌که، میشل گوندری، نانی مورتی، آپیچاتپونگ ویراستاکول، تاد هینس، هو شیائو شین، دنی بویل، رابرت زمکیس و … با آخرین ساخته‌هایشان است. در بخشی حاشیه‌ای نیز قرار است ۱۱ فیلم کلاسیک که به همت بنیاد مرمت فیلم مارتین اسکورسیزی ترمیم شده‌اند به روی پرده بروند.

پنجاه و سومین دوره این جشنواره آمریکایی از ۲۵ سپتامبر تا ۱۱ اکتبر (۳ تا ۱۸ مهر) برگزار می‌شود.