هنر و تجربه:همزمان با میلاد فرخنده امام رضا (ع) فراخوان سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد حیدری دبیر این جشنواره در مقدمه‌ای این فراخوان نکاتی را یادآورشده است. او ضمن تاکید براین نکته که جشنواره فیلم فجر فرصتی بی‌بدیل برای رونمایی از یک سال تلاش سینماگران متعهد کشورمان است،تصمیم گیری درباره چگونگی برگزاری جشنواره و بخش‌های مختلف مسابقه را محصول خرد جمعی و نشست‌های فراوان با افراد و گروه‌های مختلف اعم از سینماگران، اهالی رسانه و مدیران ودبیران دوره های مختلف جشنواره ذکر می‌کند. در این مقدمه هم‌چنین نکاتی جهت آگاهی عنوان شده‌است:
«یکم – جشنواره فیلم فجر مهم‌ترین رویداد سینمای ملی ایران است و به بهانه تخصصی شدن جشنواره نباید از این نقش کاسته شود. به بیانی دیگر جشنواره هم جشنواره‌ای تخصصی و هم جشن رونمایی از یک سال تلاش سینماگران ایرانی و در عین حال بخش مهمی از جشن پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دوم – کاهش جوایز و شمار سیمرغ‌ها در خصوص بخش‌های فنی که مورد بحث و گفت‌و‌گو بود، در شرایطی که به روز کردن صنعت سینما جزو اولویت‌های سازمان سینمایی است، مورد تصویب قرار نگرفت و جوایز این بخش هم‌چنان به قوت خود باقی است.
سوم – تغییرات جشنواره فیلم فجر باید متناسب با تحولات واقعی سینما باشد و اصل تغییر و به ویژه تغییرات زیاد در این رویداد سینمایی مهم مطلوب نیست. پذیرش بخش جدا برای فیلم اولی‌ها و در عین حال امکان حضورشان در بخش سودای سیمرغ پاسخ مثبتی است به ورود قدرتمندانه جوانان خوش ذوق و خوش آتیه سینمای کشورمان.
چهارم – بخش هنر و تجربه به‌عنوان گروهی مستقل، پذیرش موج مثبتی است که در سینمای ایران پدید آمده. شمار فراوانی از فیلم‌ها هر سال تولید می‌شوند که شایسته نام هنر و تجربه است و جشنواره فیلم فجر نمی‌تواند به واقعیت‌های این بخش بی‌اعتنا باشد.
پنجم – در نحوه برگزاری و مدیریت جشنواره نیز چشم امیدمان به مدیران جوان و خوش فکر است. کوشش خواهد شد جشنواره سی و چهارم با بهره گیری از خلاقیت‌ها و اندیشه‌های نو، با شکوه هر چه تمام تر برگزار شود.
ششم – از اصناف مختلف به ویژه تهیه‌کنندگان برای همکاری بیشتر به منظور برگزاری همزمان جشنواره در استان‌ها و برگزاری همزمان هفته‌های فیلم در کشورهای مختلف درخواست همراهی و همکاری جدی دارم.
هفتم – در پایان با توجه به انتقال بخش مسابقه بین‌الملل به فصل دیگر و در دل جشنواره بزرگ جهانی دیگری شایسته نام سینمای ایران را به فال نیک می گیرم و یقین دارم این امر فرصتی است تازه برای معرفی ایران اسلامی و سینمای پر افتخارش.
سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر براساس این گزارش دارای شش بخش است. سودای سیمرغ،نگاه نو (مسابقه فیلم‌های اول)،سینما حقیقت (مسابقه آثار مستند بلند)، فیلم برگزیده تماشاگران، بخش هنر و تجربه و بخش مسابقه اطلاع‌رسانی و تبلیغات .
در بخش سودای سیمرغ فیلم‌های سینمایی که تا بهمن ۱۳۹۴ در داخل و خارج از کشور به نمایش در نیامده، می‌توانند شرکت کنند.
این بخش به منظوراعتلای تولیدات سینمای ملی وحمایت از فیلم‌سازان ارزشمند میهن اسلامی برگزار می‌شود. یک هیات داوری متشکل از سینماگران و صاحب‌نظران فرهنگی هنری، ۱۶ جایزه این بخش را که شامل سیمرغ زرین بهترین فیلم( با نگاه ملی) ،سیمرغ بلورین بهترین فیلم ،کارگردانی،بازیگر نقش اول زن، بازیگر نقش اول مرد، بازیگر نقش مکمل زن، بازیگر نقش مکمل مرد،فیلم‏‌برداری،تدوین، موسیقی متن، صدا، طراحی صحنه و لباس، چهره‌پردازی ،جلوه‌های ویژه میدانی وجلوه های بصری‌ و  جایزه‌ ویژه‌ هیات داوران است را اهدا می‌کند.برای این بخش و به منظور حمایت از فیلم‌سازان جوان، هیات انتخاب حداقل ۲ اثر را از بخش نگاه نو برای رقابت با آثار بخش سودای سیمرغ معرفی می‌کند .
بخش بعدی جشنواره نگاه نو یا همان مسابقه فیلم‌های اول است. در این بخش نیز سه سیمرغ بلورین بهترین فیلم، کارگردانی و جایزه ویژه هیات داوران به آثار منتخب اهدا می‌شود.
بخش سینما حقیقت نیز که به نمایش آثار مستند بلند اختصاص دارد که مدت زمان آن‌ها بیش از ۷۰ دقیقه باشد. جوایز این بخش سه سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و جایزه ویژه هیات داوران به بهترین دستاورد فنی یا هنری است.
چهارمین بخش  فیلم برای بسیاری از فیلم سازان جذاب‌ترین بخش جشنواره است یعنی بخش فیلم برگزیده تماشاگران که سیمرغ بلورین آن از طریق مراجعه به آرای مستقیم تماشاگران به محبوب‌ترین فیلم ایرانی مسابقه آثار بلند سینمایی (سودای سیمرغ) تعلق خواهد گرفت.
از سال گذشته پس از تشکیل و شروع فعالیت گروه هنر و تجربه، بخش جدیدی به جشنواره فیلم فجر اضافه شد که اولین دوره آن را در سی و سومین جشنواره فیلم فجر شاهد بودیم. جشنواره سی و چهارم فجر هم با هدف   ایجاد فضایی مناسب برای حمایت از فیلم‌های هنری و تجربی، بخش هنر و تجربه را برگزار می کند. هیات داوران دو  اثر را از میان آثار پذیرفته شده این بخش مورد تقدیر قرار خواهد داد.
آخرین بخش جشنواره فیلم فجر، بخش مسابقه اطلاع‌رسانی و تبلیغات است که شامل بهترین عکس فیلم، بهترین طراحی پوستر  و بهترین تیزر و آگهی ( آنونس) می‌شود. برای قدرانی از نقش آفرینان این عرصه مهم صنعت سینما و ارتقاء کیفی تبلیغات و اطلاع رسانی، به بهترین های این بخش جوایز زیر اهدا می شود. فیلم‌هایی که طی یک سال گذشته از پایان جشنواره سی‌وسوم فیلم فجر ۳۳ ( ۹۳/۱۰/۱۵) تا آغاز جشنواره سی‌وچهارم به نمایش عمومی در آمده‌اند، می‌توانند در این بخش از مسابقه شرکت کنند.
طبق گزارش روابط عمومی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، مقررات عمومی این جشنواره نیز به شرح زیر است:
۱-۱- کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند هر تعداد فیلمی ‌را که مایل باشند پس از اعلام رسانه‌ای مقررات، به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند.
۲-۱- نهادها، سازمان‌های دولتی و تهیه‌کنندگان بخش خصوصی که مایلند فیلم‌های خود را در جشنواره شرکت دهند، ضروری است نکات زیر را رعایت کنند:
۲-۲- آثاری با مدت زمان کمتر از ۷۵ دقیقه پذیرفته نمی شوند.(به استثتا بخش سینما حقیقت).
۳-۲- فرم درخواست شرکت در جشنواره را تکمیل کرده، حداکثر تا روز یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ به همراه نسخه بازبینی هیات انتخاب به صورتDCP یا DVD ، عکس‌های‌صحنه و عکس کارگردان (بر روی CD) و تیزر سه دقیقه‌ای به دبیرخانه تحویل دهند. ‌این امر به منزله قبول کامل مقررات و سایر ضوابط تولید و نمایش فیلم در ‌ایران است.
۴-۲- آخرین زمان تحویل نسخه نهایی فیلم راه یافته به بخش مسابقه (به صورتDCP) ، روز سه شنبه ۱۵دی۱۳۹۴ است. الزامیست دو نسخه DCP (یک نسخه با زیرنویس انگلیسی و یک نسخه بدون زیرنویس) و پوستر فیلم رویCD به صورت لایه باز ارائه شود و در صورت ارائه نکردن کپی نهایی فیلم تا تاریخ مقرر، دبیرخانه جشنواره به احترام مخاطبان و خانواده سینما، فیلم را از جشنواره (داوری و نمایش عمومی)خارج می‌کند.
۲- تعیین تاریخ وزمان نمایش فیلم‌ها به عهده دبیرخانه جشنواره است.
۳- پس از تحویل کپی فیلم به دبیرخانه، امکان خارج کردن آن از جشنواره وجود ندارد.
۴- هیات داوران جشنواره، حداقل۲۴ ساعت قبل از مراسم پایانی، نامزدهای دریافت جوایز را معرفی خواهند کرد.
۵- هیچ جایزه‌ای در بخش رقابتی به طور هم‌ارزش میان دو یا چند اثر تقسیم نمی‌شود.
۶- همه فیلم‌های پذیرفته شده در بخش‌های جشنواره، گواهی شرکت دریافت خواهند کرد.
۷- نمایش فیلم ها در جشنواره مطابق با ضوابط و مقررات سازمان سینمایی خواهد بود.
(داشتن پروانه ساخت سینمایی یا نمایش الزامیست – بخش هنر و تجربه تابع مقررات گروه هنر و تجربه است.)
۸- تفسیر و رفع ابهام از مقررات و اخذ تصمیم نهایی درباره موضوعات پیش‌بینی نشده به عهده دبیر جشنواره است.نشانی دبیرخانه : تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از پارک ساعی، نرسیده به توانیر، نبش کوچه احتشام ، موسسه رسانه‌های تصویری، شماره ۲۴۵۴ ، طبقه پنجم، دبیرخانه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
کدپستی: ۱۴۳۴۸۴۳۶۳۱ تلفکس: ۸۸۷۹۷۵۴۲ – ۸۸۸۸۰۳۲۸ – ۸۸۸۸۰۳۲۵
تلفن روابط عمومی: ۸۸۱۹۴۲۳۵-۸۸۶۷۳۲۷۸