هنر و تجربه: پنجاه و سومین جشنواره فیلم نیویورک در بخش مستند خود، آثاری با دستمایه قرار دادن شخصیت‌هایی نظیر جولین آسانژ، اینگرید برگمان، ژیا ژانگ‌که و غیره را به نمایش می‌گذارد.

لورا پویتراس که امسال با مستند «شهروند شماره ۴» در مورد زندگی ادوارد اسنودن توانست اسکار بهترین مستند سال را به دست آورد، با جدیدترین فیلم خود با نام «آرامگاه» این بار سراغ جولین آسانژ، موسس وبسایت افشاگر ویکی لیکس رقته و قصد دارد تا آن را برای اولین بار در جشنواره نیویورک به نمایش دربیاورد.

همچنین فردریک وایزمن، مستندساز کهنه کار ۸۵ ساله آمریکایی هم با چهلمین مستندش «در ارتفاعات جکسون» در نیویورک حضور دارد. این مستند به وضعیت فرهنگی حاکم بر نیویورک در دوران رشد اقتصادی می‌پردازد.

پرتره استیگ بیورکمن سوئدی با مستندی درباره اینگرید برگمان  با عنوان  «اینگرید برگمان از زبان خودش» که با همکاری دختر برگمان، ایزابلا روسلینی ساخته شده هم از دیگر مستندهای حاضر در جشنواره نیویورک هستند. زندگی و فیلم‌سازی ژیا ژانگ‌که فیلم‌ساز مستقل چینی هم سوژه مستندی با نام «ژیا ژانگ‌که: مردی اهل فنیانگ» ساخته والتر سیلز شده و تنور مستندهای شخصیت محور را در نیویورک داغ کرده است.

«همه چیز کپی است»، «دم ماهی»، «سرزمین مادری»، «چالش مهاجرت»، «شهروند شورشی»، «ما زنده‌ایم»، «دردسرسازها: داستان هنر زمینی» و «شاهد» دیگر عناوینی هستند که لیست مستندهای این جشنواره را تکمیل می‌کنند.جشنواره فیلم نیویورک از ۲۵ سپتامبر تا ۱۱ اکتبر (۳ تا ۱۹ مهر) برگزار می‌شود.