هنر و تجربه: جدیدترین ساخته آنجلینا جولی در مقام کارگردان با عنوان «کنار دریا» به عنوان افتتاحیه جشنواره فیلم موسسه فیلم آمریکا موسوم به AFI انتخاب شد.

آنجلینا جولی در این فیلم علاوه بر کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی آن را بر عهده دارد و در کنار برد پیت به ایفای نقش می‌پردازد. ماجرای این فیلم در سال ۱۹۷۰ اتفاق می افتد و داستان یک زوج جوان را روایت می‌کند که در سفرشان به یک شهر ساحلی در فرانسه دچار اختلاف می شوند و با مسائلی مواجه می‌شوند که ازدواج‌شان را به چالش می‌کشد. از دیگر بازیگران این فیلم می توان به ملانی لورن، ملویل پوپاد، نیلز آرستروپ و ریچارد بورینگر اشاره کرد.

باب گازال، رییس جشنواره فیلم موسسه فیلم آمریکا در مصاحبه‌ای درباره نمایش این فیلم در شب افتتاحیه گفت: «آنجلینا جولی یک‌بار دیگر ثابت کرد که هنرمند برجسته‌ای است. این باعث افتخار جشنواره است که آخرین فیلم جولی را که نشان‌دهنده توانایی او در بازیگری، نویسندگی و کارگردانی و تهیه‌کنندگی است اکران می‌کند». جولی نیز در مورد نمایش فیلمش گفت: «این جشنواره همیشه با حمایت‌های خود به پیشرفت سینمای پیشرو کمک کرده است. به عنوان یک فیلم‌ساز و از طرف تمامی عوامل این فیلم اعلام می‌کنم که باعث افتخار ماست که این فیلم در شب افتتاحیه به نمایش درخواهد آمد. »

کنار دریا، پس از فیلم «آقا و خانم اسمیت» ساخت ۲۰۰۵، یک‌بار دیگر برد پیت و آنجلینا جولی را روی پرده سینما روبه روی هم قرار داده است.

بیست و نهمین جشنواره موسسه فیلم آمریکا از ۵ تا ۱۲ نوامبر (۱۴ تا ۲۱ آبان) در هالیوود برگزار می شود.

brad