هنر و تجربه: جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز با اهدای جایزه «استعداد رویاپرداز» (Visionary Talent) به جاناتان دمی کارگردان برنده اسکار از او تقدیر می‌کند.

دمی که امسال ریاست بخش افق‌های جشنواره ونیز را هم بر عهده دارد، جایزه خود را روز سوم سپتامبر در ونیز دریافت می‌کند.

آلبرتو باربارا رئیس جشنواره فیلم ونیز درباره این بزرگداشت می‌گوید: «جاناتان دمی عضوی از نسل کارگردانان مولف است که انقلابی در سینمای دهه ۱۹۷۰ هالیوود ایجاد کرد. او با ارائه تفسیری جدید از ژانرهای سینمایی در اولین ساخته‌هایش و همچنین ایجاد سبکی کاملا شخصی و منحصر به فرد در فیلم‌سازی به علاوه رویکرد نوآورانه در سینمای مستند، طیف وسیع و متنوعی از شخصیت‌ها را به روی پرده سینما آورد».

جدیدترین ساخته این فیلم‌ساز آمریکایی «ریکی و فلش» با بازی مریل استریپ است که هم اکنون بر پرده سینماهای آمریکاست و از آن به عنوان یکی از شانس‌های فصل جوایز سینمایی یاد می‌شود.

دمی در سال ۱۹۹۱ برای کارگردانی فیلم «سکوت بره‌ها» با بازی آنتونی هاپکینز و جودی فاستر توانست جایزه اسکار بهترین فیلم و کارگردانی را از آن خود کند. این اثر یکی از سه فیلم تاریخ سینماست که توانسته هر پنج جایزه اصلی اسکار یعنی بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگر مرد، بازیگر زن و فیلم‌نامه را از از آن خود کند.

هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز از ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۱ تا ۲۱ شهریورماه) در ایتالیا برگزار می‌شود.