هنر و تجربه: پروژه جدید اصغر فرهادی هنوز اسم ندارد، در آخرین مراحل نگارش فیلم‌نامه است، اما بازیگر اصلی آن مشخص شده است. پنه‌لوپه کروز بازیگر مطرح سینمای اسپانیا بازیگر اصلی پروژه اصغر فرهادی خواهد بود.

پنه‌لوپه کروز سال‌هاست بازیگر اصلی فیلم‌های پدرو آلمودووار بوده است. آلمودووار این‌بار قرار است تهیه‌کننده فیلم فرهادی باشد. اصغر فرهادی در گفت‌وگوی اختصاصی با «شرق» علت انتخاب این بازیگر را چنین توضیح داد: ‌«همیشه بازی او را دوست داشتم، مخصوصا در فیلم‌های اسپانیایی‌اش مثل «وولور»، ساخته پدرو آلمادوار. همان یک‌سال پیش که با هم درباره داستانی که برای ساختن در نظر داشتم صحبت کردیم، از شوق و اشتیاقی که در او دیدم مطمئن شدم برای این نقش انتخاب درستی است. بعدتر با خلق و خو و روحیات شخصی، انگیزه بالا و عشقی که به‌ کارش دارد مطمئن‌تر شدم او همان کسی است که باید این نقش را بازی کند. در این یک سال با هر دیدار این اطمینان در من بیشتر شد»

پنه‌لوپه کروز نیز به رسانه‌های اسپانیایی گفته است: «اصغر، یک‌ سال پیش داستان فیلم بعدی خود را برایم تعریف کرد و من بدون خواندن فیلم‌نامه، به او گفتم که در این فیلم بازی می‌کنم. چون به نظرم او کارگردانی فوق‌العاده است. داستان فیلم بسیار قدرتمند است و من خیلی دوست دارم آن نقش را بازی کنم. هنوز نام فیلم مشخص نشده و فرهادی در حال کارکردن روی مراحل پایانی فیلم‌نامه آن است» بازیگران این فیلم از میان هنرپیشگان آمریکایی و اسپانیایی انتخاب شده‌اند. قصه فیلم نیز به زبان انگلیسی و اسپانیولی روایت خواهد شد. البته به نظر می‌رسد اکثر عوامل غیرایرانی باشند که برخی قطعی شده‌اند و برخی دیگر در زمان پیش‌تولید که سال آینده است انتخاب خواهند شد. فرهادی طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، قصد دارد مهرماه سال ١٣٩۵ (اکتبر ٢٠١۶) آن را در اسپانیا کلید بزند.

آلمادوار و فرهادی در سال ۲۰۱۲ رقیب یکدیگر برای کسب جایزه گلدن‌گلوب بودند که درنهایت این جایزه نصیب فرهادی شد. آلمادوار، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده اسپانیایی است که فیلم‌های «همه‌چیز درباره مادرم» (۱۹۹۹) و «با او حرف بزن» (۲۰۰۲) ازجمله معروف‌ترین آثارش به‌شمار می‌روند و با فیلم «همه‌چیز درباره مادرم»، جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را به‌دست آورده است. او به ساخت فیلم‌های کارگردانان آمریکای لاتین کمک‌های زیادی می‌کند. آخرین فیلمی که کمپانی او در آمریکای جنوبی تهیه‌کرد، «قصه‌های وحشی» ساخته دامیان زیفرون آرژانتینی در جشنواره کن سال قبل به نمایش درآمد.
پنه‌لوپه کروز، بازیگر اسپانیایی برنده اسکار، در فیلم‌هایی همچون «ویکی کریستینا بارسلونا»، «دزدان دریایی کاراییب»، «به رم، با عشق» و… بازی کرده است و برای بازی در فیلم «ویکی کریستینا بارسلونا»، به‌کارگردانی وودی آلن، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کرد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که اصغر فرهادی قصد دارد قبل از آغاز پروژه اسپانیایی خود، امسال در ایران فیلمی را مقابل دوربین ببرد. او این‌روزها در حال صحبت با عوامل پشت دوربین فیلم ایرانی خود است. به این ترتیب فرهادی در دوسال دو فیلم خواهد ساخت و یک دوره پرکاری را طی می‌کند.

برچسب‌ها: