هنروتجربه: امروز (۸ شهریور ۱۳۹۴) صفحات فرهنگ و هنر مطبوعات کشور همچون همیشه به خبرهایی از سینمای هنر و تجربه پرداخته‌اند که در زیر مروری کوتاه بر آن‌ها خواهیم داشت:

روزنامه صبا گفت‌وگویی با شهرام مکری درباره سینمای مستقل و شرایط آن در سینمای امروز ایران منتشر کرده است. مکری در این مصاحبه توضیح داد: «تعریف آکادمیک سینمای مستقل در مقابل تعریف سینمای تحت قرارداد با کمپانی در سینمای آمریکا به وجود آمده است. یعنی برخلاف کارگردان‌های تحت قرارداد با کمپانی‌ها، کارگردان‌های دیگری هم هستند که ممکن است با کمپانی هم کار بکنند و حتی پخش فیلمشان هم یک کمپانی بزرگ بر عهده بگیرد اما تحت قرارداد سالانه با کمپانی نیستند و برای تولید فیلم به کمپانی و تهیه‌کننده تعهدی ندارند اما در تعریف سینمای مستقل کارگردان کسی است که هدایت کننده اصلی پروژه است. یعنی اوست که پروژه را برای تولید به کمپانی پیشنهاد می‌دهد. البته این تعریف شامل مفاهیمی مثل سینمای آوانگارد و پیشرو با سینمای زیرزمینی نمی‌شود و این‌ها تعاریف متفاوتی دارند. اما در ایران به دست دادن یک تعریف شفاف و واضح از سینمای مستقل به دلیل درهم‌آمیزی این مفاهیم و تعاریف بسیار دشوار است. »

در قسمتی دیگر صبا نقد یاشار نورایی بر فیلم «گس» را منتشر کرده است. در این یادداشت آمده است: «یکی از مشکل‌های فیلم گس اتکا به شکلی از ساختار بصری است که اکثر فیلم‌های اجتماعی را به محصولات سری دوزی شده بدل کرده است. استفاده از شیوه‌ای واقع‌نما در تصویربرداری، حذف اطلاعات برای غافلگیری تماشاگر، عدم استفاده از موسیقی متن و محدود کردن وقایع به فضای داخلی و بسته، فرم مد روز فیلم اجتماعی است که دیگر مشخص است تحت تاثیر کدام کارگردان بنام ایرانی ساخته می‌شود. این فرم همه‌گیر عملا رویکرد نسبتا محافظه کارانه فیلم را سنتی می‌کند.»

همچنین روزنامه آفرینش به اکران فیلم «ذوب شدن پادشاه» در گروه هنر و تجربه اشاره کرده است.

روزنامه آفتاب یزد نیز خبر تماشای فیلم «ماهی و گربه» به کارگردانی شهرام مکری  توسط سفیر ترکیه را منتشر کرده است.