هنر و تجربه: جوایز جشن خانه سینما، با انیمیشن آغاز شد. شب گذشته یکشنبه ۸ شهریور، جشن انیمیشن سینمای ایران در تالار ایوان شمس برگزار گردید.

در هفتمین جشن مستقل انیمیشن برگزیدگان در ۷ رشته بهترین تهیه کننده، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین انیمه، بهترین طراحی و گرافیک، بهترین موسیقی و بهترین صدا معرفی شدند. فیلم «وقتی بچه بودم» به تهیه‌کنندگی کانون پرورش فکری بهترین فیلم از دید هیات داوران این جشن انتخاب شد.

مجری این مراسم علیرضا خمسه بود و کلیپی از نظرهای مردم درباره سینمای انیمیشن پخش شد. همایون اسعدیان دبیر جشن‌های خانه سینما در این مراسم گفت: « امشب بعد از چهار ماه تلاش در بخش‌های مختلف خانه سینما، نخستین مراسم جشن سینمای ایران و یا جشن انیمیشن، برگزیدگانش را معرفی می‌کند. من نوجوان دهه ۵۰ هستم و نوجوانی‌ام را در کانون گذراندم و اگر اندک مایه‌ای دارم از‌‌ همان زمان بوده است. سینمای انیمیشن را با آثار صادقی و زرین کلک شناختم و این آثار نوع نگاه و خیال را به ما یاد می‌داد.»

روانبخش صادقی (مدیر هماهنگی بخش انیمیشن) با اشاره به  روند داوری آثار و جایگاه انیمیشن در کشور گفت: «خوشبختانه امسال ۱۰۸ فیلم به دبیرخانه ارسال شد و با توجه به این‌که این آثار در طی یک سال تولید شده‌اند؛ فکر می‌کنم انیمیشن با تمام کاستی‌ها ظرفیت بالقوه زیادی دارد. سال گذشته ۷۵ درصد از استودیو‌های انیمیشن در تهران تعطیل شدند و این رقم وحشتناکی برای این حوزه است و این عرصه‌ای نیست که بدون کمک‌های دولتی بتواند زنده بماند.»

محمدرضا علیمردانی از صداپیشگان انیمیشن نیز گفت: «مدام از حال بد انیمیشن حرف می‌زنیم و فکر نمی‌کنم دکتری هم پیدا شود که بتواند حالش را خوب کند و این وظیفه خود ما است. باور کنید که در مورد همین موضوع هم می‌توانیم انیمیشن بسازیم و اعتراض کنیم.»

اکبر عالمی از هنرمندان حاضر در این مراسم بود که برای اهدای جایزه به یکی از برگزیدگان روی صحنه آمد و در صحبت هایی کوتاه گفت: «سینمای ایران امروز ۱۱۵ ساله شد و سینمای انیمیشن ایران ۵۷ ساله.»

در این مراسم که با حضور رضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما برگزار شد، هفت جایزه از سوی هیات داوران به منتخبین تعلق گرفت. جوایز شب انیمیشن در جشن خانه سینما عبارت بودند از:

دیپلم افتخار بهترین صدا به چنگیز صیاد برای فیلم «پدربزرگ»

دیپلم افتخار بهترین موسیقی به میلاد موحدی برای فیلم «بزغاله های ابری»

تندیس و دیپلم افتخار بهترین طراحی و گرافیک به هادی طبسی و رسول زرین برای فیلم «مومو»

تندیس و دیپلم افتخار بهترین انیمه به احسان انصاری و احسان جواهری برای فیلم «استریپی»

تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به عباس جلالی یکتا و حجت اعظم پور برای فیلم «آقای بنفش»

تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به سیاوش خدایی برای فیلم «صفحه خالی»

تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم به علیرضا حاجیان زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای فیلم «وقتی بچه بودم»