هنر و تجربه- امیر محقق: پایگاه خبری و اطلاع رسانی ایندی وایر لیستی از فیلم‌های غیر انگلیسی‌‌زبان کشورهای مختلف که می‌توانند برای رقابت در شاخه بهترین فیلم خارجی زبان اسکار شرکت کنند را منتشر کرده است که در آن فیلم «محمد رسول الله (ص)» به کارگردانی مجید مجیدی نماینده مناسب کشور ایران شناخته شده است. این لیست بر اساس بررسی جشنواره‌ها، تاریخ اکران فیلم‌ها، جوایز ملی و با توجه به نماینده‌های قبلی معرفی شده از کشورها تنظیم شده است.

در این گزارش در قسمت مربوط به انتخاب ایران آمده است که جدیدترین ساخته مجید مجیدی در مورد سال‌های اولیه زندگی پیامبر اسلام، پرهزینه‌ترین فیلمی است که تاکنون در ایران ساخته شده و از لوکیشن‌ها و لباس‌های فاخر و همچنین چیره‌دستی ویتوریو استورارو فیلم‌برداری که سه بار جایزه اسکار گرفته بهره برده است: «مجیدی با آکادمی اسکار بیگانه نیست و قبلاً نیز اولین نامزدی اسکار را با فیلم “بچه‌های آسمان” برای ایران به ارمغان آورده است.  با احتساب این موارد، “محمد رسول الله (ص)” انتخابی مناسب به نظر می‌آید». فیلم مجیدی در هفته گذشته افتتاح کننده جشنواره مونترال بوده است.

ایندی وایر همچنین فیلم‌های دیگری را هم پس از «محمد رسول الله (ص)» شایسته معرفی به آکادمی اسکار از سوی ایران دانسته که فیلم «ناهید» ساخته آیدا پناهنده که در بخش نوعی نگاه جشنواره کن مورد تقدیر قرار گرفت هم در میان آنهاست؛ البته به دلیل اکران نشدن این فیلم در ایران تا به این زمان، ناهید شرایط معرفی به اسکار را نخواهد داشت. «در دنیای تو ساعت چند است؟» ساخته صفی یزدانیان با بازی لیلا حاتمی، «بدون مرز»، «شیار ۱۴۳»، «قصه‌ها» و «اعترافات ذهن خطرناک من» دیگر فیلم‌هایی هستند که احتمال انتخاب آن‌ها به عنوان نماینده ایران برای شرکت در اسکار توسط این پایگاه خبری مطرح شده‌است.

از ۳۴ فیلم دیگری که ایندی وایر آنها را واجد شرایط شرکت در اسکار برای سایر کشورها دانسته می‌توان به فیلم‌های زیر اشاره کرد:

«دیپان» به کارگردانی ژاک اودیار از فرانسه، «باشگاه» ساخته پابلو لارین از شیلی، «کوه‌ها از هم جدا می‌شوند» ژیا ژانگ‌که از چین، «آغوش مار» چیرو گوئرا از کلمبیا، «هزارتوی دروغ‌ها» جیولیو ریکیارلی از آلمان، «قوچ‌ها» گریمور هاکونارسون از ایسلند، «مادر من» اثر نانی مورتی از ایتالیا، «آفتاب سوخته» نیکیتا میخالکوف از روسیه، «ماما» خولیو مدام از اسپانیا، «کبوتری روی شاخه نشست و به هستی فکر کرد» روی اندرسون از سوئد، «قاتل» هو شیائو شین از تایوان، «گورستان شکوه و جلال» آپیچاتپونگ ویراستاکول از تایلند، «اسب وحشی» دنیز ارگوان از ترکیه…

مهلت معرفی فیلم‌های خارجی زبان به آکادمی اسکار تا اول اکتبر (۹ مهر) است.

برچسب‌ها: