هنر و تجربه: در مراسم افتتاحیه‌ی دومین همایش ملی انیمیشن ایران، از استاد علی اکبر صادقی نقاش و انیماتور و نقاش برجسته‌ی ایرانی تقدیر به عمل می‌آید.

به گزارش پایگاه خبری «سینماتجربی»، در مراسم افتتاحیه‌ی این رویداد علمی- هنری که صبح چهارشنبه ۱۱ شهریورماه ۱۳۹۴ در سالن همایش‌های هتل پارمیس کیش برگزار می‌شود، از این هنرمند برجسته تقدیر به عمل خواهد آمد.

علی‌اکبر صادقی متولد ۱۳۱۶ تهران است. وی در دوران دبیرستان زیر نظر آواک هایراپتیان نقاشی آبرنگ را آموخت و در سال ۱۳۳۷ در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تحصیل خود را ادامه داد و سال‌ها در زمینه‌های مختلف نقاشی همچون ساخت فیلم‌ انیمیشن، تصویرسازی، جلد کتاب، گرافیک تبلیغاتی و… کار کرد.

صادقی فعالیت سینمایی خود را از سال ۱۳۵۰ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با ساخت نقاشی متحرک «هفت شهر» آغاز کرد و در ادامه، با تکیه بر شیوه‌ی خاص نقاشی خود، آثاری چون گلباران (‌۱۳۵۱)، من آنم که (‌‌۱۳۵۱)، ملک خورشید (‌۱۳۵۲)، رخ (‌۱۳۵۳)، زال و سیمرغ (‌۱۳۵۶) را کارگردانی کرد که این آثار در جشنواره‌های جهانی مورد استقبال فراوان قرار گرفته و ۱۵ جایزه را از آن وی نمود.

صادقی در سال ۱۳۵۶ فیلمسازی را کنار گذاشت و به نقاشی به سبک سورئالیسم روی آورد و در سال ۱۳۶۷ پس از سال‌ها دور بودن از نقاشی آبرنگ، آن را از سر گرفت.

جایزه اول تصویرگران کتاب آسیا در سال ۱۹۷۸ برای کتاب «عبادتی چون تفکر نیست»، جایزه اول جشنواره لایپزیک در سال ۱۹۸۰ به عنوان زیباترین کتاب پیروزی و جایزه اول گرافیک برای بهترین تصویر‌گری کتاب سال تهران در سال ۱۳۶۸نیز از جمله جوایزی است که صادقی دریافت کرده است؛ ضمن اینکه نمایشگاه‌های متعددی از آثار این هنرمند در داخل و خارج از کشور برپا شده است.

علی‌اکبر صادقی ریاست افتخاری دومین همایش ملی انیمیشن ایران را برعهده دارد. این همایش طی روزهای دهم تا سیزدهم شهریورماه ۱۳۹۴ در جزیره‌ی کیش برگزار خواهد شد.