هنروتجربه: خبرهایی درباره سینمای هنر و تجربه امروز (۱۰ شهریور ۱۳۹۴) در صفحات فرهنگ و هنر مطبوعات کشور منتشر شده است که در زیر مروری کوتاه بر آن‌ها داشته‌ایم.

روزنامه امتیاز  خبر توزیع فیلم «انارهای نارس» به کارگردانی مجیدرضا مصطفوی در شبکه نمایش خانگی را منتشر کرده است. این فیلم در دوره‌های پیشین اکران در گروه هنر و تجربه حضور خوب و پر استقبالی داشت.

همچنین در روزنامه ایران خبرهایی درباره آخرین فیلم عباس کیارستمی به چشم می‌خورد.فیلم‌برداری آخرین فیلم او به نام «راهبه‌ها» که قرار بود شهریور امسال آغاز شود به زمان دیگری موکول شد. کیارستمی در این‌باره توضیح داد:« فعلا هیچ زمان دقیقی برای فیلم‌برداری مشخص نکرده‌ایم و به همین علت هم تا مشخص کردن زمان دقیق نمی‌توانیم با عوامل و بازیگران به گفت‌وگو بنشینیم. »

روزنامه صبا نیز با نرگس آبیار به بهانه اکران فیلم «اشیا از آنچه در آیینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند» به گفت‌وگو نشسته است. در این مصاحبه آبیار راجع به حضور زنان در سینمای ایران توضیح داد:« به نظرم زنان چندان مجال این را نداشته‌اند که در سینما کار کنند و خودشان را نشان بدهند. همیشه مناسبات قدرت در سینما به سود مردها بوده و امکان کار و فعالیت برای آنان فراهم بوده است. اما چند سالی‌ است که زنان وارد این عرصه شده‌‏اند و توانسته‏‌اند بسیار جدی‌‏تر خود را نشان دهند و برای آثارشان سرمایه‌گذار پیدا بکنند. از اینجا به بعد مشخص می‌شود که کارگردانان زن می‌توانند دقیق و خوب به موضوعات زنان بپردازند یا نه. بنابراین اول باید ببینیم امکانات برای زن و مرد یکسان تعریف شده که انتظار رقابت داشته باشیم» او در ادامه ذر پاسخ سوالی درباره تصویرثابت زنان در فیلم‌های کارگردانان زن ایرانی تاکید کرد:«مگر تعداد زنانی که در این عرصه کار کردند چه تعدادی است؟ کسانی که توانستند کارشان را به اکران و نمایش عمومی برسانند و مورد توجه مردم قرار بگیرند چندان زیاد نبودند، مثل رخشان‌بنی اعتماد، پوران درخشنده و تهمینه میلانی. تعدادشان از انگشت‌های دست هم کمتر است. اما همین خانم بنی‌اعتماد فیلمی می‌سازد به نام «نرگس»، که در آن زنان در وجوه مختلف حضور دارند. در «نرگس» هم زن قوی دیده می‌شود هم زن ضعیف. زنی که مجبور است برای شوهرش زن بگیرد. زنان با تمام وجوه شخصی‌شان در این فیلم هستند و آنها را با تعریفی که از شخصیت داریم می‌بینیم. مثلا در فیلم «هیس دخترها فریاد نمی‏‌زنند» خانم درخشنده می‌بینیم که شخصیت زن قوی نیست، در کودکی و گذشته‌اش مشکلاتی داشته، قتلی انجام داده و.‌.‌. پس شخصیت زن را با کاستی‌ها و ضعف‌هایش تصویر می‌کند »