هنر و تجربه : دومین جشن از جشن‌های چهارگانه سینمای ایران برگزار شد و برگزیدگان آن تندیس‌های خانه سینما را به خانه بردند. به گزارش هنر و تجربه شامگاه دهم شهریور تالار ایوان شمس میزبان اعضای انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران و میهمانان ویژه ششمین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران بود.

فیلم کوتاه «قمارباز» به کارگردانی کریم لک زاده و محصول انجمن سینمای جوانان ایران توانست جوایز اصلی جشن در بخش‌های تدوین، فیلم‌نامه، کارگردانی و بهترین فیلم را از آن خود کند.

امیرشهاب رضویان که مجری این مراسم بود از ابتدا اجرای خود را با شوخی با میهمانان و مترهایی که به عنوان نماد این دوره از جشن به آن‌ها اهدا می‌شد آغاز کرد و باعث ایجاد فضایی گرم و صمیمی در مراسم شد.

همایون اسعدیان دبیر هفدهمین جشن سینمای ایران در سخنان خود در ابتدای مراسم گفت:«هیچ وقت فیلم کوتاه نساخته‌ام. اگر به من بگویند،فیلم کوتاه بساز فیلم بدی خواهم ساخت چون بلد نیستم فیلم کوتاه بسازم. فیلم کوتاه هویت مستقلی دارد. گاهی با دیدن فیلم‌های کوتاه خارجی دچار یاس می‌شوم که اگر این سینماست پس ما چه می‌کنیم. کارگردان‌هایی هستند که تمام عمرشان را با ساختن فیلم‌های کوتاه واقعا درخشان گذرانده‌اند و هیچ وقت فکر نکرده‌اند که با ورود به سینمای بلند تبدیل به کارگردان متوسطی مثل من بشوند. فکر می‌کنم این ذهنیت برای فیلم‌سازان کوتاه باید از بین برود چون فیلم کوتاه سکوی پرتاب ساخت فیلم بلند نیست.»

مسعود امیری تیرانی، دبیر هماهنگی جشن فیلم کوتاه هم ضمن خوشامدگویی به حاضرین درباره نحوه انتخاب و داوری فیلم‌ها توضیحاتی را ارائه داد. او همچنین با خواندن متنی استعاری به وضعیت ناخوشایند سینمای کوتاه اشاره کرد:« فیلم کوتاه خط کش سینما است که می‌توان با آن همه خوبی‌ها و بدی‌هایش را اندازه گرفت ولی هیچ کس دوست ندارد با خط کش فیلم کوتاه اندازه‌گیری شود.»

در ادامه برگزیدگان بهترین صدای فیلم جوایز خود را از دست محمدرضا دلپاک و امیرعلی علایی دریافت کردند. دیپلم افتخار و تندیس شایستگی ششمین جشن سینمای کوتاه در بخش بهترین صدا اهدا شد به بامداد افشار و سیدمحمود کاشانی برای فیلم روشویی.

پس از آن سپیده عبدالوهاب و ناصر ضمیری به روی صحنه آمدند تا برگزیده بهترین تدوین این دوره از جشن فیلم کوتاه را معرفی کنند. دیپلم افتخار و تندیس بخش بهترین تدوین اهدا شد به پویان شعله‌ور برای فیلم قمارباز.

مرتضی هدایی، برنده دیپلم افتخار و تندیس بخش بهترین فیلم‌برداری برای فیلم بیماری هم جایزه خود را از دست حسین جعفریان، هومن بهمنش و محمدرضا مویینی دریافت کرد.

دیپلم افتخار و تندیس در بخش بهترین فیلم‌نامه به کریم لک‌زاده برای فیلم قمارباز تعلق گرفت. این جایزه را نقی نعمتی، هوشنگ گلمکانی و عباس یاری اهداکردند.

در ادامه مراسم و پس از پخش نماهنگی از مجموعه آثار بهرام بیضایی، مجید برزگر روی صحنه آمد تا به طور رسمی اهدای نشان ویژه ایسفا به بهرام بیضایی را اعلام کند. او گفت:«در تمام این شش دوره برگزاری جشن فیلم کوتاه، آقای بیضایی در صدر فهرست کسانی بود که بر ما تاثیر گذاشته‌اند و منتظر بودیم تا برگردند و این نشان را حضوری به ایشان اهدا کنیم اما پشت تلفن به من گفتند تا کاری جدی نداشته باشم شاید دیگر برنگردم. کار جدی برای او فیلم ساختن است و امیدوارم سریع‌تر برای او این امکان فراهم شود.» برزگر در ادامه با این توضیح که نشان ویژه ایسفا از طریق محمدرضا درویشی که مسافر استنفورد بوده به دست بهرام بیضایی رسیده از ارسال پیام ویدئویی ایشان ساعاتی پیش از برگزاری جشن خبر داد.

فیلم کوتاه

سپس مجید برزگر از کیانوش عیاری که سال گذشته نشان ایسفا را دریافت کرده بود دعوت کرد تا  این نشان را به طور نمادین به ایرج رامین‌فر دوست و همکار قدیمی بهرام بیضایی اهدا کند.کیانوش عیاری با اشاره به کلیپی که از بهرام بیضایی پخش شد، عنوان کرد: «دیدن این همه کتاب و فعالیت فرهنگی از سوی یک فرد برای من همیشه جالب است، فیلم کوتاه پشتوانه بسیار خوبی برای فیلمسازی است و بیضایی از چنین پشتوانه‌ای به خوبی برخوردار است، فیلم های بیضایی برای همه ما خاطره انگیز است و خوشحالم که این فرصت فراهم شد تا قدردان او باشیم.» ایرج رامین‌فر با بیان اینکه برای همکاری دوباره با بهرام بیضایی بسیار دلتنگ شده اظهار امیدواری کرد اطمینان بهرام بیضایی دوباره جلب شود و برای ساخت فیلم به ایران بازگردد:« بزرگداشت و مرور آثار بیضایی خیلی خوب است ولی کافی نیست چون بهرام بیضایی بعد از بیش از نیم قرن کار کردن روی تاریخ و زبان و هنرهای نمایشی و… تنها هشت فیلم ساخته است و این خیلی کم است.»

بهرام بیضایی هم در پیام ویدئویی  که در سالن به نمایش درآمد، خطاب به انجمن فیلم کوتاه ایران گفت:« خوشحالم که چنین انجمنی وجود دارد… فیلم کوتاه وجود دارد… سینما وجود دارد و ایران وجود دارد. نمی‌دانم چرا شایسته این جایزه شده‌ام و مثل هر اتفاق غیر منتظره‌ای به خاطر آن خوشحالم و دلیلی جز محبت شما در آن نمی‌بینم. امیدوارم همه شما بعد از این فیلم بلند بسازید. من هم امیدوارم بعد از این بتوانم فیلم بلند بسازم.»

در بخش انتهایی مراسم امیرشهاب رضویان با دعوت از جعفر پناهی، محسن امیریوسفی و امین تارخ به روی صحنه، برنده تندیس بهترین کارگردانی را اعلام کرد. دیپلم افتخار و تندیس بخش بهترین کارگردانی به کریم لک‌زاده برای فیلم قمارباز اهدا شد.جعفر پناهی پیش از اهدای جایزه بهترین کارگردانی به اهدای نشان به بهرام بیضایی اشاره کرد: «چه خوب است آدم در کشور خود روی سن بیاید و فیلم‌سازان جوان را از نزدیک ببیند، امیدوارم شرایطی فراهم شود تا آدم هایی مانند بیضایی فیلم بسازند. همه دوستان فیلم می سازند، این دوستان می توانند در هنگام اکران ۱۰۰ یا ۲۰۰ سالن را داشته باشند، اما اجازه دهند افرادی مانند بیضایی هم فیلم بسازند حتی اگر یک سالن برای اکران آن در نظر گرفته شود.»

همچنین دیپلم افتخار و تندیس شایستگی جشن سینما در بخش بهترین فیلم هم به فیلم قمارباز ساخته کریم لک‌زاده تعلق گرفت که توسط همایون اسعدیان و ابراهیم مختاری اهدا شد.در پایان این مراسم فیلم قمارباز برای حاضرین به نمایش درآمد.