هنر و تجربه:  علی‌اصغر پورمحمدی معاون سیما در آستانه برگزاری مراسم «میم مثل مستند» که در آن از بزرگان مستندساز تجلیل می شود درباره اهمیت سینمای مستند و جمع‌آوری گنجینه‌های سینمای مستند صحبت کرد.

پورمحمدی جمع‌آوری این مستندها را از امتیازات شبکه مستند خواند و گفت: «برخی از این آثار قبلا آماده‌سازی و پخش شده است اما از زمانی که آقای تاجیک به شبکه مستند آمده، یکی از کارهای خوب او همین شناسایی، جمع‌آوری و مرمت آثار مستند گذشته است. این موضوع اقدام بسیار خوبی است که تا به حال مغفول مانده بوده است.»

پورمحمدی این گنجینه را بسیار گران‌بها توصیف و ابراز امیدواری کرد آثار رنگی یا سیاه و سفید مستند به خوبی نگهداری شود و مردم موفق شوند به تماشای آن‌ها بنشینند. او همچنین اضافه کرد: «البته این کار هزینه بر است، اسکنرهای جدیدی نیز به تازگی خریداری شده و کار سخت و زمان‌بری پیش روی همکاران شبکه مستند است و مدیریت جدید آرشیو نیز این کار را به خوبی انجام می دهد.»

معاون سیما در ارتباط با اهمیت سینمای مستند برای مجموعه صداوسیما توضیح داد: «شبکه مستند باید خانه، مأمن و پناهگاه مستندسازان باشد و آن‌ها یقین داشته باشند کارهایشان در شبکه مستند بهتر دیده می‌شود. اگر ما بتوانیم مستندهای خوبی بسازیم، تاثیرگذاری‌مان بالاتر خواهد رفت. از سوی دیگر کسانی که می‌خواهند وارد فیلم‌سازی شوند باید حتما مستندسازی را نیز تجربه کنند چرا که فیلم‌سازانی که کار خود را از مستند آغاز کرده‌اند موفق‌تر هستند.»

 

 

برچسب‌ها: