هنر و تجربه : انجمن بین‌المللی منتقدین فیلم موسوم به فیپرشی بهترین فیلم‌های سال را انتخاب کرد که بر اساس آن فیلم «مکس دیوانه: جاده خشم» به عنوان برترین اثر سینمایی سال شناخته شد.

«مکس دیوانه» اکشنی آخرالزمانی به کارگردانی جورج میلر است که تام هاردی و چارلیز ترون در آن نقش آفرینی کرده‌اند و اولین بار در جشنواره کن به نمایش درآمده است.

در این رأی‌گیری ۴۹۳ نفر از برترین منتقدین سینمایی که در اقصی نقاط جهان ساکنند از میان فیلم‌هایی که از اول جولای ۲۰۱۴ به بعد اکران شده، بهترین فیلم جهان را مشخص کرده‌اند.

«پسر شائول» به کارگردانی لازلو نمش، «آدمکش» به کارگردانی هوشیائو شین و «تاکسی» به کارگردانی جعفر پناهی، فیلم‌های نهایی فهرست بهترین فیلم‌های سال به انتخاب انجمن بین‌المللی منتقدان فیلم بوده‌اند.

سال گذشته فیلم نامزد اسکار «پسربچگی» ساخته ریچارد لینکلیتر به عنوان برترین فیلم سال از نگاه فیپرشی انتخاب شده بود. از برندگان قبلی این جایزه می‌توان به میشائیل هانکه، پل توماس اندرسون، پدرو آلمادووار، ژان لوک گدار و نوری بیلگه جیلان اشاره کرد.

جوایز بهترین‌های فیپرشی قرار است در جریان برگزاری جشنواره فیلم سن‌سباستین اسپانیا که از ۱۸ الی ۲۶ سپتامبر (۲۷ شهریور تا ۴ مهر)برگزار می‌شود به برگزیدگان اعطا شود.

برچسب‌ها: