هنر و تجربه : ایرج کریمی منتقد سرشناس و کارگردان سینمای دو ماه پس از بستری شدن در بیمارستان به دلیل بیماری سرطان خون ، بعد از ظهر امروز ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ درگذشت.

ایرج کریمی  متولد سال ۱۳۳۲ در تهران بود.کریمی سال‌ها در ماهنامه فیلم  و نشریات دیگر نقد و مطالب تئوریک سینمایی می‌نوشت و مترجم و نویسنده کتاب‌های سینمایی نیز بود. کریمی در تلویزیون با فیلم بلند « آهنگ پنهان» به عنوان کارگردان در سال ۱۳۷۰ آغاز به کار کرد. «باغ کندلوس»، «چند تار مو»، «از کنار هم می‌گذریم»، «نسل جادویی» و «نیم رخ‌ها» از فیلم های او هستند.او هم چنین نگارش فیلمنامه فیلم «سفر جادویی» را به کارگردانی ابوالحسن داودی و «بهترین بابای دنیا» به کارگردانی داریوش فرهنگ در سال ۱۳۷۰ را برعهده داشت.

فیلم سینمایی «نیم رخ‌ها» پنجمین و آخرین اثر سینمایی این کارگردان و منتقد قدیمی سینما با بازی بابک حمیدیان ،سحر دولتشاهی ،رویا نونهالی ، هومن سیدی،امیرحسین رستمی،بهاران بنی‌احمدی آماده اکران است.«نیمرخ‌ها» ملودرامی مدرن و عاشقانه و روایتگر زندگی زوج جوانی است که مرد به دلیل بیماری سرطان روزهای آخر عمر خود را سپری می‌کند و در ادامه آن رقابتی بین مادر و همسر این مرد جوان رخ می‌دهد.

سال ۱۳۹۲ انجمن منتقدان و نویسندگان خانه سینما بزرگداشتی برای ایرج کریمی‌ برگزار کرد که در آن مراسم، طهماسب صلح‌جو با بیان اینکه کریمی فقط یک منتقد نیست‌، گفت: «او خیلی پیش از فیلم‌سازانی که امروز کار می‌کنند، فیلم‌سازی را شروع کرده و نقد نوشته است و یکی از عاشقان سینما محسوب می‌شود. او چهل سال پیش مدرک مهندسی‌اش را گرفت، اما به عشق سینما حتی یک روز هم دنبال آن کار نرفت و تاکنون عاشقانه فیلم دیده و فیلم ساخته است.»

گروه هنر و تجربه درگذشت این منتقد و سینماگر فرهیخته را به خانواده آن مرحوم و اهالی سینمای ایران تسلیت می‌گوید.