هنر و تجربه: چهل و دومین دوره جشنواره فیلم تلوراید در حالی فیلم‌های بخش مسابقه خود را اعلام کرد که همچون سالهای قبل، آثاری که در مراسم اسکار از شانس بالایی برخوردار هستند را در لیست خود گنجانده است.

در این دوره از رقابت‌های تلوراید، فیلم‌هایی نظیر «۴۵ سال» ساخته اندرو هایگ،برنده اصلی جشنواره کارلووی واری، «پسر شائول» به کارگردانی لازلو نمش برنده جایزه بزرگ جشنواره کن،  «میش‌ها» اثر گریمور هاکونارسون، مستند «هیچکاک/ تروفو» کنت جونز، «استیو جابز» ساخته دنی بویل و «کارول» تاد هینس از شاخص‌ترین آثاری هستند که به نمایش در می‌آیند.

مستندی ناتمام از سیدنی پولاک کارگردان فقید سینمای آمریکا به نام «زیبایی بی‌نظیر» که در سال ۱۹۷۲ ساخت آن شروع شده بود اما به دلایل فنی کامل نشده بود نکمیل شده و امسال در تلوراید به روی پرده می‌رود. این مستند در مورد ضبط پرفروش‌ترین آلبوم آرتا فرانکلین به نام زیبایی بی‌نظیر است..

دیگر فیلم‌های بخش مسابقه از این قرارند:«هیولاهای ناکجاآباد» کاری فوکوناگا، «آنومالیسا» چارلی کافمن، «تاکسی» جعفر پناهی ،«برکه تلخ» آدام کورتیس، «توده سیاه» اسکات کوپر، مستند «او نامم را ملاله گذاشت» دیویس گوگنهایم، «قلب یک سگ» لاری اندرسون، «ایکس کانول» جیرو بوستامانته، «مارگوریت» زاویه جیانولی، «مادر و من» کن واردروپ، «فقط مرده‌ها آخر جنگ را می‌بینند» بیل گوتن‌تگ، «اتاق» لنی آبراهاماسون، «سیتی» ادی کایونو، «نورافکن» تام مک کارتی، «طرفدار» سارا گورون، «تاج محل» نیکلاس سادا، «تیکون» آویشای سیوان، «زمان انتخاب» چارلز فرگوسن، «زنده باد» پدی بریسنک، «زمستان آتشین» ادگنی آفینیوسکی.

همچنین قرار است تا از دنی بویل کارگردان برنده اسکار، رونی مارا بازیگر فیلم «کارول» و آدام کورتیس مستندساز اهل انگلیس در این جشنواره تقدیر به عمل بیاید.چهل و دومین دوره جشنواره فیلم تلوراید در چهار روز از ۴ تا ۷ سپتامبر (۱۳ تا ۱۶ شهریور) برگزار می‌شود.