هنر و تجربه: مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد ایرج کریمی منتقد سینما و کارگردان صبح روز جمعه ۱۳ شهریورماه از مقابل خانه سینما به سوی قطعه هنرمندان بهشت زهرا، برگزار شد.

در این مراسم سینماگرانی چون ابراهیم مختاری‌، کمال تبریزی‌، مسعود کرامتی‌، احمد امینی‌،هوشنگ گلمکانی، فرشته طائرپور،‌ احمد طالبی‌نژاد،‌ عباس یاری‌، فریبا کامران‌، محمدرضا سکوت‌ و فرهاد توحیدی درباره این منتقد و فیلم‌ساز فقید صحبت کردند.

کمال تبریزی رییس کانون کارگردانان خانه سینما در مراسم تشییع پیکر ایرج کریمی یادآور شد: «آسمان هنر ایران ستاره‌ای را از دست داد که متفاوت در فیلم‌سازی و نقدنویسی بود. آرامش و وقار زنده‌یاد کریمی در برخورد اول دیده می‌شد و ما کسی را از دست دادیم که همیشه تأثیرش محسوس بود. ما در حال از دست دادن بخش مهمی از هنرمندان خود هستیم که البته راهی است که همه ما طی خواهیم کرد.»

فرهاد توحیدی فیلم‌نامه‌نویس در سخنانی با خطاب قرار دادن اعضای شورای شهر و شهرداری تهران گفت: «آقای قالیباف! آقای مسجدجامعی‌ و اعضای محترم شورای شهر، هنرمندان زینت‌المجالس نیستند و فقط به درد نشستن در ردیف اول مراسم‌ها و گرفتن عکس یادگاری نمی‌خورند. آن‌ها محترمند. شرم‌آور است که برای تدفین هنرمندان در قطعه‌ای که ظرفیتش تمام شده است‌، خانواده‌های آن‌ها با مشکل مواجهند.»او ادامه داد: «آقای قالیباف، ما قطعه‌ هنرمندان دیگری لازم داریم چون همه مثل برگ خزان دارند می‌روند.»
فرهاد توحیدی درباره زندگی هنری زنده‌یاد ایرج کریمی، عنوان کرد: «او درست در مقطعی که نوشتن و مطالبه از دولتمردان عاقلانه نبود، در مطلبی شجاعانه در مجله فیلم، رویای مهندسی فرهنگی مسئولان وقت سینما را نقد کرد.»

محمدرضا سکوت که در فیلم‌برداری «چند تار مو» و «باغ‌های کندلوس» با ایرج کریمی همکاری داشته است، در سخنانی گفت: «همیشه حسرت می‌خورم که ای‌کاش فیلم «از کنار هم می‌گذریم» را هم من فیلم‌برداری کرده بودم؛ ایرج کریمی همیشه مرگ را به زیباترین شکل ممکن در فیلم‌هایش تصویر می‌کرد. نمی‌دانم چرا این اواخر کمتر به فکر و یاد هم بودیم.»

هوشنگ گلمکانی منتقد و سردبیر ماهنامه «فیلم» و از دوستان و همکاران این کارگردان فقید گفت:«در فیلم‌ها دیده‌ایم که وقتی شخصی ضربه می‌خورد، ابتدا متوجه نمی‌شود، اما بعد از چند لحظه تازه می‌فهمد چه اتفاقی افتاده است؛ همه کسانی که اینجا هستند، حالا در بهت و ناباوری هستند و نمی‌دانند با آوار این واقعیت چه کنند! ایرج خود اهل آمدن به این مراسم‌ها نبود اما آنقدر زنده و نزدیک است که فکر می‌کنم ممکن است همین حالا سروکله‌اش پیدا شود.»

احمد امینی کارگردان و از همکاران زنده‌یاد ایرج کریمی در ماه‌نامه فیلم نیز با اشاره به صحبت‌های هوشنگ گلمکانی اظهار کرد: «آقای گلمکانی که الان برای ایرج گریه می‌کند‌، یکسال بود که با او قهر بود؛ باید بگویم این حرف کلیشه‌ای که طول عمر آدم‌ها مهم نیست و مهم کیفیت آن است،‌ دقیقا‌ً درمورد ایرج کریمی صدق می‌کند. او فردی استثنایی بود و کسانی که با او نزدیک بودند و کار کردند و یا حتی از او بدشان می‌آمد می‌دانند که او اگر کار می‌کرد برای کسب درآمد نبود. او عاشق کار فرهنگی بود و دنیای سینما و فرهنگ وهنر این کشور بعد از او چیزی کم خواهد داشت.»

احمد طالبی‌نژاد، منتقد و دوست قدیمی ایرج کریمی نیز در رسای کریمی چند جمله ای بیان کرد: «اگر بشود برای واژه «عشق فیلم» مصداقی واقعی پیدا کرد، او ایرج کریمی است. او سینما نخوانده بود و تحصیل کرده مهندسی شیمی بود ولی به‌واسطه عشقش به سینما، بعد از فارغ التحصیلی مدرکش را کنار گذاشت و وارد سینما شد. درحالی که می‌توانست مثل دیگر همکلاسی‌ها و هم دوره‌هایش زندگی بسامانی داشته باشد‌ اما هیچ وقت دنبال پول نبود.»

فرشته طائرپور، مسعود کرامتی، عباس یاری و فریبا کامران،کامران ملکی از دیگر کسانی بودند که در این مراسم از ایرج کریمی سخن گفتند. بهمن فرمان‌آرا، فرزاد مؤتمن، جعفر پناهی، همایون اسعدیان، کامبوزیا پرتوی، منوچهر شاهسواری، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مانی حقیقی، شادمهر راستین، مازیار میری، حبیب رضایی، جواد طوسی و فرشته صدرعرفایی از جمله حاضران در مراسم تشییع زنده‌یاد ایرج کریمی بودند.

 

برچسب‌ها: