هنر و تجربه: محمدعلی فارسی در آستانه برگزاری مراسم «میم مثل مستند» که قرار است در آن  تقدیر شود، درباره رویکردهای شبکه مستند اظهارنظر کرد. فارسی در گفت‌و‌گو با روابط عمومی شبکه مستند سیما، درباره برگزاری مراسم «میم مثل مستند» و تقدیر از بزرگان عرصه مستند گفت: «مستند بهترین مدیوم برای واسطه‌گری بین حاکمیت و مردم است. چرا در پخش شبکه‌های برون مرزی همچون پرس‌تی‌وی در خارج از مرزها اختلال ایجاد می‌کنند؟ آیا این شبکه‌ها سریال جذابی دارند؟ خیر. آثار مستند حرف مردم را می‌زنند.»

او در مورد برنامه تقدیر از خود گفت: «چنین تقدیری برای من ارزش زیادی دارد و تفاوت‌های بسیاری در مدیریت جدید تلویزیون با مدیریت قبلی می‌بینم. زمانی که شبکه مستند راه‌اندازی شد، ما خوشحال بودیم که شبکه‌ای داریم اما اتفاقی نیفتاد. ولی حضور تیم جدید اتفاقات خوبی را نوید می‌دهد.»
این مستندساز پیشکسوت یادآور شد: «آقای ضرغامی در دوره مدیریتش جلسات بسیاری با کارگردان‌های عرصه داستانی می‌گذاشت اما یک بار هم از مستندسازان دعوت نکرد و طی ۱۰ سال حضورش مستندسازی به دفتر او راه پیدا نکرد. ما باید مستندهای خوب تولید کنیم و از موضوعات مهم کشور صرف نظر نکنیم. بهتر است مخاطبان محصولات خودی را درباره اتفاقات مهم ببینند تا اینکه مسائل را به زبان دیگری که مورد پسند ما نیست، در شبکه‌های بیگانه دنبال شود.» فارسی تأکید کرد: «در برخی اتفاقات مهم، شاهد این بودیم که تلویزیون هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد اما همان واقعه به صورت زنده از شبکه‌ای چون سی‌ان‌ان روی آنتن می‌رفت. با گذشت این سال‌ها، انقلاب اسلامی آنقدر محکم و ریشه‌دار است که ما از ارائه برخی مطالب واهمه نداشته باشیم.»
وی پخش گنجینه‌های سینمای مستند از دهه ۴۰ تا ۶۰ از تلویزیون را امری مثبت تلقی و تصریح کرد: «همه مستندسازان می‌دانند خطوط قرمز کجاست و چه اهدافی را باید دنبال کنند. آثاری که امروز ما می‌سازیم فردا به گنجینه تبدیل خواهد شد، همانطور که آثار ساخته شده در ۴۰، ۵۰ سال پیش اکنون گنجینه شناخته می‌شوند.»