هنر و تجربه: مستند ناتمام سیدنی پولاک کارگردان مطرح و فقید سینمای آمریکا به نام «زیبایی بی‌نظیر» که چهار دهه بعد از فیلم‌برداری و یک دهه پس از مرگ کارگردان آن تکمیل شده و قرار بود در جشنواره تلوراید به روی پرده برود باشکایت آرتا فرانکلین  که فیلم درباره یکی ازآلبوم‌های اوست از نمایش بازماند.

ساخت این مستند  در سال ۱۹۷۲ شروع شده بود به دلایل فنی،در مراحل پس از تولید متوقف شد و امسال با تکمیل شدن آن قرار بود در تلوراید به نمایش دربیاید. «زیبایی بی‌نظیر» در مورد ضبط پرفروش‌ترین آلبوم آرتا فرانکلین خواننده سیاه پوست آمریکایی به همین نام است. حالا با شکایت فرانکلین و ابراز عدم رضایت او از نمایش این مستند، رونمایی از اثر بازمانده سیدنی پولاک در پرده‌ای از ابهام قرار گرفته است. فرانکلین معتقد است که آلن الیوت، تهیه کننده این مستند در سال ۲۰۰۸ قراردادی را با او امضا کرده تا برای استفاده از تصاویر استفاده شده در این مستند از او اجازه بگیرد که این اتفاق نیفتاده است. بر این اساس یک قاضی دولتی در ایالت دنور حکم به ممنوعیت نمایش این فیلم در فستیوال مورد نظر را صادر کرده است.

مسئولین جشنواره تلوراید هم مستند «شرپا» ساخته جنیفر پیدوم درباره راهنمایان صعود به قله اورست را برای نمایش در سانس زیبای بی‌نظیر جایگزین کرده‌اند.