هنر و تجربه: گروه سینمایی هنر و تجربه برای ۲۱ شهریور روز ملی سینما برنامه‌ای ویژه‌ در سه شهر تهران ، مشهد و اصفهان تدارک دیده است.

به گزارش روابط عمومی گروه هنر و تجربه، طبق این برنامه قرار است در یک سانس ویژه منتخبی از  چهار فیلم‌ تاریخ سینمای ایران روی پرده برود. فیلم‌هایی از اولین روزهای تاریخ سینمای ایران ، دو فیلم صامت پیشرو و آغازگر در سینمای ایران و فیلم کوتاهی از تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان.پس از آن سه منتقد و پژوهش‌گر سینما درباره تاریخ سینمای ایران نکات و مطالبی را ارائه کنند.

نمایش ویژه هنر و تجربه شامل مجموعه‌ای از آثار ابراهیم خان عکاس‌باشی اولین فیلم‌بردار تاریخ سینمای ایران ، «دختر لر» ساخته عبدالحسین سپنتا با همکاری اردشیر ایرانی (۱۳۱۲) ، «حاجی آقا آکتور سینما» ساخته اوانس اوگانیانس ( ۱۳۱۲ ) و فیلم کوتاه «هفت‌تیرهای چوبی» ساخته شاپور قریب (۱۳۵۴ ) است که در یک تک‌سانس هم‌زمان با روز ملی سینما به نمایش در می‌آیند.

علاقه‌مندان می‌توانند این مجموعه  را روز ۲۱ شهریور در موزه سینما ساعت ۱۹ ،پردیس کوروش ساعت ۱۶ و خانه هنرمندان ساعت ۱۸به تماشا بنشینند. در خانه هنرمندان پس از پایان فیلم نشستی برپا می‌شود که در آن جواد طوسی در ارتباط با تاریخ سینمای ایران سخنرانی می‌کند.

این مجموعه هم چنین همزمان با روز ملی سینما، در پردیس سینمایی هویزه مشهد با سخنرانی محمد تهامی‌نژاد و سینما سوره اصفهان با سخنرانی طهماسب صلح‌جو  در ساعت ۱۶ به نمایش درمی‌آید. حضور دراین مراسم‌ها برای علاقه‌مندان سینما آزاد است.