هنر و تجربه: آنیس واردا که به عنوان ملکه موج نوی سینمای فرانسه شناخته می‌شود، از فیلم کوتاهش با نام «سه دکمه» در جشنواره ونیز رونمایی کرد.

سه دکمه از بازیگران غیرحرفه‌ای بهره گرفته و دیروز در بخش روزهای ونیز جشنواره به نمایش درآمد. این فیلم داستان دختربچه ۱۲ ساله‌ای به نام یاسمین را روایت می‌کند که در مزرعه‌ای زندگی و کار می‌کند؛ مزرعه‌ای که در آن بز پرورش می‌دهد و سوال‌های کنجکاوی برانگیزانه‌اش در مورد مسائل نوجوانی را بلند بلند از خودش می‌پرسد. پس از سفر از روستا به شهر نیز، رویاهای روزانه این دختر ادامه دارند تا اینکه او سه عدد از دکمه‌هایش را گم می‌کند؛ سه دکمه‌ای که هر کدام اهمیت خودشان را دارند.

در کنفرانس مطبوعاتی پس از نمایش این فیلم، بعد از سوال‌هایی که در مورد آن شد واردا از زمان شروع فیلم‌سازی‌اش در فرانسه یاد کرد و خاطرنشان کرد در آن موقع کارگردانان زن بسیار کمی وجود داشتند در حالی که امروزه تعدادشان به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرده است. او گفت: «وقتی فیلم‌نامه‌ای از جمله سناریوی این فیلم کوتاه را می‌نویسم بیشتر میل دارم تا در مورد زنان بنویسم. هنوز تعداد زنان زیادی در دنیا هستند که نیاز دارند تا حقشان را پیدا کنند».

واردا امسال به اولین زن فیلم‌سازی تبدیل شد که نخل طلای افتخاری افتخاری کن را دریافت کرده است.

برچسب‌ها: