هنر و تجربه: فیلم مستند «شش قرن و شش سال» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مجتبی میرتهماسب مهرماه از سوی مرکز موسیقی «بتهوون» منتشر می‌شود.

این فیلم مستند که نگاهی به بازسازی موسیقی رایج در شش قرن گذشته دارد و ساخت آن شش سال زمان برده است، مهرماه سال گذشته در گروه هنر و تجربه اکران شد و مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت. طبق گزارش ایسنا این اثر مهرماه از سوی مرکز موسیقی بتهوون منتشر و توزیع می‌شود.

شش قرن و شش سال تاکنون سیمرغ بلورین جایزه‌ ویژه‌ هیات داوران جشنواره فیلم فجر، جایزه بهترین صدا در جشن مستقل مستند شانزدهمین جشن خانه سینما، تندیس بهترین پژوهش از هشتمین دوره‌ی جشنواره‌ بین‌المللی سینماحقیقت، جایزه‌ عمر خیام نخستین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم‌های علمی اهواز، جایزه نتپک (شبکه ارتقای سینمای آسیا)، بهترین فیلم مستند جشنواره بین‌المللی باستان‌شناسی TAK آمریکا و… را دریافت کرده است.

این مستند درباره تلاش گروهی موسیقیدان برای بازیابی و بازخوانی تصنیف‌های منسوب به «عبدالقادر مراغی»، برجسته‌ترین موسیقی‌دان، نظریه‌پرداز، نویسنده و شاعر ششصد سال پیش به استناد کتاب‌ها و رسالات کُهن و از لابه‌لای تاریخ و فرهنگ ایران است. این گروه پس از شش سال کنکاش و تلاش و تمرین موفق می‌شود آثاری که قرن‌ها پیش از ایران به ترکیه نقل مکان کرده بودند را برای اولین بار ضبط و منتشر کند. در این فیلم پا به پای این موسیقیدان‌ها شاهد کشف دوباره‌ی ملودی‌ها، ریتم‌ها و فرم‌های فراموش ‌شده‌ موسیقی ایران هستیم. آثاری ناشنیده که ریشه‌های موسیقی ایرانی را تا شش قرن به عقب می‌برد و عمیق‌تر می‌کند.

کارگردان، پژوهش‌گر و تهیه کننده این مستند مجتبی میرتهماسب است. شش قرن و شش سال با حضور محمدرضا درویشی، همایون شجریان، نگار بوبان، ساناز نخجوانی، علی صمدپور، سیروس جمالی، آرش شهریاری، سیامک جهانگیری، بهزاد میرزایی، سامر حبیبی، احسان ذبیحی‌فر و محمدرضا شجریان و.. ساخته شده‌است..