هنر و تجربه: هفتاد و دومین دوره جشنواره ونیز به میانه راه رسیده است و تقریباً اکثر فیلم‌های شاخص آن به نمایش درآمده‌اند. جشنواره‌ای که تنور آن با نمایش فیلم‌های «اورست»، «دختر دانمارکی»، «توده سیاه» داغ شده است.

فیلم «توده سیاه» ساخته اسکات کوپر که زندگی واقعی قاتلی بی‌رحم به نام ویتی بولگر را به تصویر می‌کشد با استقبال بسیار خوب منتقدان و حضار روبرو شد. بولگر یکی از چهره‌های در دست تعقیب فهرست ۱۰ نفره اف بی آی بوده است که به مدت یک دهه در حال فرار بوده و در نهایت در سال ۲۰۱۱ دستگیر شد. به نظر می‌رسد جانی دپ پس از چند سال بازی در آثار متوسط، بازی خیره کننده‌ای را در این فیلم ارایه داده و گمانه زنی‌ها در مورد نقش آفرینی لایق اسکارش را آغاز کرده است.

آخرین ساخته تام هوپر با نام «دختر دانمارکی» نیز که در بخش مسابقه شرکت دارد، این هفته پس از نمایشش با تشویق ایستاده تماشاچیان به مدت ۱۰ دقیقه مواجه شد و به نظر می‌رسد که ادی ردماین بازیگر نقش اصلی آن، که همین امسال به خاطر بازی در فیلم «تئوری همه چیز» موفق به کسب اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول شد، دوباره بتواند به این جایزه دست پیدا کند. ردماین نقش یک هنرمند دانمارکی در دهه ۱۹۲۰ را روایت می‌کند که اولین کسی بود که تحت عمل جراحی تغییر جنسیت قرار گرفت.

«اورست» به کارگردانی بالتازار کورماکور هم که فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز بوده، بر اساس داستان واقعی صعود دو گروه رقیب به قله اورست در سال ۱۹۹۶ و سرنوشت فجیعشان، ساخته شده است. بازی بازیگران و شرایط ویژه فیلم‌برداری آن از نکات تحسین شده این فیلم بوده‌ است. جیک جیلنهال، جاش برولین،جان هاوکس، جیسون کلارک، کایرا نایتلی و رابین رایت تیم بازیگری اورست را تشکیل می‌دهند.

بازار فیلم ونیز هم امسال به دلیل حضور فیلم‌هایی که ستارگان بزرگی را به کار گرفته‌اند، رونق بیشتری پیدا کرده است و بیش از ۱۳۰۰ نماینده از سراسر دنیا در آن شرکت کرده‌اند تا به خرید و فروش فیلم بپردازند.هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم ونیز از ۲ تا ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۵(۱۱ تا ۲۱ شهریور) در حال برگزاری است.