هنر و تجربه: جوایز سی و نهمین دوره جشنواره فیلم مونترال کانادا به برگزیدگان اهدا شد . جایزه بزرگ مونترال به فیلم «عشق دیوانه» از فیلیپ راموس فرانسوی رسید. این فیلم داستان مردی را تعریف می‌کند که به جرم دو قتل سرش از تنش جدا شده و داستان زندگی این مرد توسط این سر جدا شده در تابوت، روایت می‌شود. «مهمان» به کارگردانی مهمت اریلماز از ترکیه نیز جایزه هیئت داوری را به خود اختصاص داد. جایزه بهترین کارگردان نیز مشترکاً به میکو کوپارینن برای فیلم «دو شب تا صبح» و گئورگی بالابانوف برای فیلم «پرونده پتروف» رسید. دیگر جوایز اهدا شده عبارتند از : بهترین فیلم‌نامه: مایکل روگالسکی برای «انقلاب تابستانی». بهترین دستاورد هنری: «هفت روز» اثر ژینگ جیان. بهترین فیلم اول: «خاکسپاری» از کوئی وانگ.

گفتنی است فیلم «تابو» ساخته خسرو معصومی به نمایندگی از ایران در بخش مسابقه این فستیوال حضور داشت. غیر از تابو، ۲۵ فیلم دیگر از کشورهایی چون برزیل، سوئد، ایتالیا، ترکیه، اسپانیا، روسیه، آمریکا، فنلاند، فرانسه، چین و … در بخش مسابقه مونترال حضور داشتند. همچنین فیلم «نزدیک‌تر» به کارگردانی مصطفی احمدی نیز در بخش فیلم‌های اول مونترال پذیرفته شده بود.

همچنین فیلم‌های «اعترافات ذهن خطرناک من» به کارگردانی هومن سیدی و «دوران عاشقی» ساخته علیرضا رئیسیان، «مرگ ماهی» روح‌الله حجازی و «حکایت عاشقی» ساخته احمد رمضان‌زاده در بخش تمرکز بر سینمای منتخب جهان این جشنواره که مهمترین بخش بعد از بخش اصلی مسابقه جهان به شمار می‌رود، شرکت داشتند. در بین فیلم‌های کوتاه هم، فیلم «روز قضاوت» ساخته کریم امینی در مونترال حضور داشت که همه اینها نشان از حضور پررنگ سینمای ایران در این دوره مونترال دارد.

جشنواره فیلم مونترال از ۲۷ آگوست تا ۷ سپتامبر (۵ تا ۱۶ شهریور) در کانادا برگزار شد. فیلم «محمد رسول الله (ص)» ساخته مجید مجیدی به عنوان آغازگر این فستیوال در روز افتتاحیه به نمایش درآمده بود.