هنر و تجربه: روز گذشته فیلم‌ سینمایی «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» ساخته وحید جلیلوند در هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد و به همین دلیل دبورا یانگ منتقد معروف نشریه هالیوود ریپورتر نقدی برای آن نوشته است.

یانگ نوشت: «بعد انسانی سینمای فاخر ایرانی در میان ابرهای اندوه “فیلم چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت” می‌درخشد. فیلمی که در آن رنج و غم طبقه فقیر و بی‌پول جامعه ایران و فرد انسان دوستی عجیب و غریب که در این میان تلاش می‌کند تا به مردم این طبقه کمک کند به تصویر کشیده شده است.»

این منتقد در ادامه ضمن اشاره به این مطلب که ساختار روایی فیلم «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» و اتفاقات غیرمنتظره در طول فیلم شبیه به فیلم «سلام سینما» و اطلاعیه یافتن بازیگر است که در آن تمام افراد بیکار تهران را برای به دست آوردن آن بسیج کرد،افزود: «در فیلم “چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت” نیز پیشنهادی سخاوتمندانه برای مبلغی پول، باعث می‌شود که عده زیادی از افراد رنجور و پریشان احوال به این آگهی جذب شوند. به هر جهت، فیلم داستانی را روایت می‌کند که قلب انسان را به درد می‌آورد و بازی‌های قوی فیلم نیز به احساساتی‌تر کردن مخاطب کمک می‌کند. نیکی کریمی، یکی از بهترین بازی‌های خود را در این فیلم ارائه می‌دهد. بازی او به عنوان یک همسر و مادر در این فیلم بسیار کامل و نمونه‌ای از بلوغ حرفه‌ای اوست. وحید جلیلوند نیز به خوبی از پس کارگردانی اولین تجربه سینمایی خود برآمده است.»

یانگ در ادامه می‌نویسد: «در نگاه اول، به نظر می‌رسد که فیلم «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» اپیزودی به سبک فیلم اخیر رخشان بنی‌اعتماد، یعنی «قصه‌ها»، باشد. سه درام از درد و رنج و بی‌عدالتی که به هم گره می‌خورد و تبدیل به یک روایت می‌شود. داستان اول درباره لیلا با بازی نیکی کریمی است؛ زنی نگران که تمام ظرافت‌های زنانگی را کنار گذاشته و چهره‌اش گذر عمر را به خوبی نشان می‌دهد و تقدیر او را بار دیگر با جلال با بازی امیر آقایی، مردی که در گذشته با او آشنا بود، رو در رو می‌کند، جلال کسی است که یک آگهی در روزنامه منتشر کرده و براساس این آگهی می‌خواهد مبلغ ۳۰ میلیون تومان به یک شخص نیازمند کمک کند. لیلا برای عمل شوهر ناتوانش به این پول نیاز دارد.»