هنر و تجربه: شب نکوداشت بزرگان سینمای مستند ایران با عنوان «میم مثل مستند» به همت شبکه  مستند سیما دوشنبه شب ۱۶ شهریور در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد. در این مراسم از خسرو سینایی، حسین ترابی، محمدعلی فارسی و محمدرضا اصلانی تجلیل شد. مستندسازانی که برنامه «گنجینه» شبکه مستند سیما تا چندی بعد آثار دهه‌های چهل و پنجاه و شصت این فیلم‌سازان را ترمیم و پخش می‌کند.

نکته متفاوت این شب، اما در نوع برگزاری آن بود. مراسم با یک عنصر غافلگیرکننده همراه بود و بخش‌های مختلف آن از قبل در قالب یک فیلم مستند ساخته شده بود که حتی سرود ملی و قرآن نیز در این فیلم گنجانده شده بود. ناصر طهماسب در این فیلم خود را مجری مراسم معرفی و اعلام کرد تصمیم بر این شده که مراسم نکوداشت در قالب یک فیلم مستند برگزار شود. در ادامه این فیلم تصاویری از مستندهای آرشیوی که طهماسب از آنها به عنوان گنجینه نام می برد، پخش شد.

امیر تاجیک مدیر شبکه مستند سخنران بعدی بود که به جای آمدن روی سن، در فیلم در سخنانی ضمن تشکر از طهماسب برای همکاری در تولید فیلم و خوشامد به هنرمندان، استاندارها، نمایندگان مجلس و مدیران سازمان صداوسیما، اظهار کرد: یکی از دغدغه ها و ماموریت های رسانه ملی این است که با فیلمسازان و مخاطبان تعامل برقرار کند. تاجیک یادآور شد: این روزها مجموعه ای از آثار دهه ۴۰ تا ۶۰ با نام گنجینه را جمع آوری می‌کنیم که مرحله ترمیم و آماده سازی آنها آغاز شده و قرار است در قالب یک برنامه روی آنتن برود.

طهماسب از زنده یادان مرتضی ندایی، محمدرضا مقدسیان و سیدمرتضی آوینی مستندسازان فقید نام برد و یاد آن‌ها را زنده کرد. طهماسب همچنین به تعدادی از بزرگان مستند که واژه گنج و گنجینه برازنده آنهاست اشاره و اعلام کرد مدیر شبکه مستند به جای دعوت اساتید روی سن، تصمیم گرفت خود نزد این اساتید برود. تاجیک در توضیح این بخش گفت: نام‌های بزرگ در سینمای مستند کم نیست اما شرایط این‌که خدمت برخی از این بزرگان مثل ناصر تقوایی، پرویز کیمیاوی، منوچهر طیاب و کامران شیردل برویم فراهم نشد.

در بخش تقدیر از پیشکسوتان، دوربین فیلم مستند «میم مثل مستند» همراه با امیر تاجیک مدیر شبکه مستند و فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوان به خانه خسرو سینایی و سپس حسین ترابی رفت و لوح تقدیر و تندیس به او اهدا شد. طهماسب در ادامه اعلام کرد اگر قرار بود برنامه به شیوه معمول برگزار شود اکنون نوبت اجرای موسیقی بود و از حاضران دعوت کرد با یک بخش از فیلمی ساخته منوچهر طیاب، نوع دیگری از موسیقی در مراسم‌ها را تجربه کنند.

در دنباله فیلم، دوربین «میم مثل مستند» به دفتر محمدعلی فارسی رفت و در این دیدار مجتبی راعی نیز در کنار مدیر شبکه مستند حضور داشت. در ادامه مدیر شبکه مستند به همراه محیط طباطبایی به خانه محمدرضا اصلانی رفتند تا مراسم تقدیر از او را در خانه محمدرضا اصلانی برگزار کنند.

در آخرین بخش از مستند، طهماسب، محمد سرافراز رییس سازمان صداوسیما را برای سخنرانی دعوت کرد. سرافراز گفت: ابتکاری که در نوع برگزاری مراسم به خرج داده شده قابل تقدیر است هم به خاطر ابتکار عمل و هم صرفه جویی در وقت و گزیده گویی که به خاطر این اقدام صورت گرفت. البته تقدیر از اساتید به شکل مجازی انجام شد و مرا به یاد فضای مجازی انداخت. دنیای مجازی با دنیای حقیقی در رقابت است.رییس سازمان صداوسیما تصریح کرد: مستند باید با همه انواع آن و گونه های مختلفش در رسانه ملی احیا شود. از همین رو تصمیم گرفتیم شبکه مستند را از یک شبکه تامینی به شبکه تولیدی ارتقا دهیم.
برچسب‌ها: