هنر و تجربه: مستند زندگی لینا ورتمولر، اولین زن فیلم‌سازی که موفق شد نامزد کسب دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی شود، با نام «پشت عینک سفید» در جشنواره ونیز به نمایش درمی‌آید.

تنها چهار زن تاکنون توانسته‌اند در شاخه کارگردانی نامزد کسب اسکار شوند. لینا ورتمولر کارگردان ایتالیایی اولین نفری بود که در سال ۱۹۷۷ با  «هفت زیبا» این اتفاق برایش رخ داد. او راه را برای سه فیلم‌ساز زن بعد از خود یعنی جین کمپیون، سوفیا کاپولا و کاترین بیگلو باز کرد تا نامزد دریافت  اسکار کارگردانی شوند و سرآخر هم بیگلو با «گنجه رنج» در سال ۲۰۰۹ دستش به این جایزه رسید.

این مستند نگاهی دارد به زندگی ورتمولر ۸۷ ساله، از زمانی که دستیار فدریکو فلینی در فیلم «هشت و نیم» بود تا دوران کاری خودش که بیش از ۳۰ فیلم را کارگردانی کرد. هنرمندان بزرگی چون مارتین اسکورسیزی، هاروی کایتل، سوفیا لورن، روجر هاوئر، ناستازیا کینسکی و جیانکارلو جیانینی بازیگر اکثر آثار او، در این مستند از ورتمولر سخن می‌گویند. این فیلم‌ساز کهنسال در مورد نقش کمرنگ زنان در عرصه فیلم‌سازی می‌گوید: «مردها همه‌جا را قبضه کرده‌اند. فرصت کمی در اختیار زن‌ها گذاشته می‌شود البته بستگی به قابلیت فیلم‌سازی زنان هم دارد.در کمیته‌های داوری، مردهای بیشتری وجود دارد و جایزه‌ها هم اکثراً به فیلم‌سازهای مرد می‌رسد.»