هنر و تجربه: آخرین بازمانده تصویری سیدنی پولاک کارگردان مطرح و فقید سینمای آمریکا در قالب مستند «زیبایی بی‌نظیر» پس از کنار گذاشته شدن از جشنواره تلوراید، از جشنواره شیکاگو و تورنتو نیز حذف شد و حالا این احتمال می‌رود که این فیلم برای همیشه بایگانی شود.

مستند «زیبایی بی‌نظیر» چهار دهه بعد از فیلم‌برداری و یک دهه پس از مرگ کارگردان آن تکمیل شده و قرار بود در جشنواره‌های معتبر دنیا به روی پرده برود اما با شکایت آرتا فرانکلین، سوژه این مستند، که درباره یکی از آلبوم‌های اوست، تا کنون از نمایش بازمانده است.

با شکایت فرانکلین و ابراز عدم رضایت او از نمایش این مستند، رونمایی از اثر بازمانده سیدنی پولاک در پرده‌ای از ابهام قرار گرفته است. هم‌چنین وکیل این خواننده از عدم نمایش این فیلم در جشنواره فیلم شیکاگو در ماه اکتبر نیز خبر داده است. فرانکلین معتقد است که اجازه استفاده از تصاویر این مستند را به آلن الیوت تهیه کننده فعلی آن نداده و این مجوز را فقط سیدنی پولاک داشته است.

مستند «زیبایی بی‌نظیر» که با طرح شکایت فرانکلین در دادگاه ایالت کلورادو از نمایش در جشنواره فیلم تلوراید آمریکا منع شده بود، به سبب مسائل حقوقی در جشنواره فیلم تورنتو کانادا نیز به روی پرده نخواهد رفت. مسئولین جشنواره تورنتو در بیانیه‌ای اعلام کرد‌ند: «تصاویر ثبت شده در این مستند یکی از گنجینه‌های موسیقی قرن بیستم محسوب می‌شود و امیدواریم با حل و فصل این دعوای حقوقی تماشاگران در سراسر جهان فرصت تجربه این فیلم را به دست آورند.»

گفتنی است ساخت این مستند در سال ۱۹۷۲ شروع شده بود به دلایل فنی در مراحل پس از تولید متوقف شد.