هنر و تجربه: در روز ملی سینما مجموعه‌ای شامل قسمت‌هایی از چهار فیلم‌ پیشرو و آغازگر در تاریخ سینمای ایران در سینماهای گروه هنر و تجربه به نمایش درمی‌آید. پخش این فیلم‌ها همراه با سخنرانی‌هایی در ارتباط با تاریخ سینما خواهد بود.

این مجموعه شامل قسمت‌هایی از آثار ابراهیم خان عکاسباشی نخستین فیلم‌بردار ایرانی، «حاجی آقا آکتور سینما» ساخته آوانس اوگانیانس تنها بازمانده فیلم‌های صامت ایرانی، «دختر لر» اولین فیلم ناطق سینمای ایران به کارگردانی عبدالحسین سپنتا و اردشیرخان ایرانی و «هفت‌تیرهای چوبی» از تولیدات نوستالژیک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کارگردانی شاپور قریب است و در  یک تک‌سانس در تهران، مشهد و اصفهان به نمایش درمی‌آید.

نمایش فیلم در خانه هنرمندان تهران ساعت ۱۸ آغاز می‌شود و از ساعت ۲۰ و پس از نمایش فیلم،  جواد طوسی با موضوع تاریخ سینمای ایران صحبت می‌کند. همین برنامه از ساعت ۱۷ در پردیس هویزه مشهد با سخنرانی محمد تهامی‌نژاد و در سینما سوره اصفهان با سخنرانی طهماسب صلح‌جو همراه است. البته منتخبی از  چهار فیلم یاد شده در موزه سینما تهران هم هم از ساعت ۱۹ بدون سخنرانی به نمایش در می‌آید.