هنر و تجربه: آوا دوورنای کارگردان ۴۳ ساله فیلم تحسین شده «سلما» در جشنواره تورنتو با اهدای جایزه یادبود راجر ایبرت مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

این جایزه که به دلیل نوع واکنش ایبرت فقید به فیلم‌ها که در صورت دوست داشتن، بعد از دیدن فیلم شصت خود را به علامت رضایت بالا می‌برد و اگر نمی‌پسندید هم شصتش را رو به پایین می‌گرفت، به شکل یک «شصت طلایی» طراحی شده است و به فیلم‌سازانی که ایبرت، کار آن‌ها را می‌پسندیده، اهدا می‌شود. این منتقد قبل از مرگش فیلم اول دوورنای با عنوان «من دنبالت می‌آیم» را ستوده بود؛ او در سال ۲۰۱۰ در نقدی آن فیلم را «یکی از بهترین فیلم‌هایی که در مورد از دست دادن یک عزیز» دیده است،توصیفکرده بود. همسر ایبرت و کامرون بیلی مدیر هنری جشنواره فیلم تورنتو این جایزه  را در حاشیه این جشنواره در روز ۱۳ سپتامبر به دوورنای اهدا می‌کنند. مارتین اسکورسیزی برنده قبلی این جایزه است که ایبرت به او لقب فدریکو فلینی آمریکا را داده بود.

دوورنای سال قبل به خاطر ساخت فیلمی در مورد فعالیت‌های سیاسی مارتین لوتر کینگ مبارز سیاه پوست آمریکایی، در کانون توجه‌ها قرار گرفت و با فیلم سلما، در جشنواره‌ها و جوایز معتبر از جمله گلدن گلوب خوش درخشید اما نامزد نشدن او در جوایز اسکار، انتقادات زیادی را به آکادمی وارد کرد و چهره‌های معروفی اسکار را به نژادپرستی متهم کردند.